Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Airbus ќе и продаде на Германија воени беспилотни летала

Време: 15:24

Датум: април 16, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Германија е блиску до финализирање на договорот со „Airbus“ за купување на дронови кои можат да служат за уништување на цели на непријателска територија.

Договорот за леталата дизајнирани во Израел изнесува скоро 1,1 милијарда долари, вклучувајќи обука и одржување.

Германија ќе ги купи „Heron TP“ моделските беспилотни летала, кои беа создадени од „Israel Aerospace Industries“.

Зделката е подложена на широка дебата во Германија, бидејќи до сега земјата не располагаше со слични машини, а не се дизајнирани за одбранбени активности, а туку за разузнавачки мисии.

Во писмен одговор на прашањето на адвокатот на опозициската левичарска партија во Германија Андре Хунко, германскиот министер наведува дека целта е договорот да биде потпишан до крајот на месец мај.

Владата посочува дека земјата ќе има флота од дронови кон средината на 2020-та година.

Зделката не вклучува купување на системи на оружје за дроновите, ниту обука за користење за деструктивни можности.

Иако „Heron TP“ е создаден како разузнавачко средство, дронот може да биде опремен со моќно оружје – нешто што САД го направи прикачувајќи ракети на дроновите „Hellfire“ кои се од локално производство.

Според германското издание „Der Spiegel“, Германија ги претпочита израелските ракети „Jedi“, кои се дизајнирани така што ќе ги минимализираат придружните штета при експлозија како резултат на зафатената цел.

Дронит „Eitan“, познат и како „Heron“, може да прелета одеднаш дистанца од над 7.400 километри и да отстане во воздух над 70 часа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали Германија е подготвена за спојување на Deutsche Bank и Commerzbank?

  Дали Германија е подготвена за спојување на Deutsche Bank и Commerzbank?

  Германското Министерство за финансии е подготвено да го организира спојувањето меѓу „Deutsche Bank“ и „Commerzbank“, соопштува „Bloomberg“. Биле разгледани различни сценарија, вклучувајќи и такво во…

 • Италија го казни „Фејсбук“ со 10 милиони евра

  Италија го казни „Фејсбук“ со 10 милиони евра

  Италијанската агенција за заштита на конкурентноста го казни „Фејсбук“ со 10 милиони евра. Агенцијата ја казни компанијата поради продажба на податоците на корисниците. Агенцијата смета дека…

 • Amazon размислува да отвори роботизирани продавници на американските аеродроми

  Amazon размислува да отвори роботизирани продавници на американските аеродроми

  Гигантот во онлајн трговијата „Amazon“ ја разгледува можноста да отвори продавници без касиери и продавачи на аеродромите во САД, посочуваат документи и извор, запознаен со…

 • Кинези ја купуваат финската Amer Sport за 4,6 милијарди евра

  Кинези ја купуваат финската Amer Sport за 4,6 милијарди евра

  Конзорциумот предводен од кинеската компанија „Anta Sports“ упатил понуда за купување на финската компанија „Amer Sport“, оценувајќи ја на 4.6 милијарди евра, соопштуваат од кинеските…

 • На директорката на “Huawei” и се заканува долгогодишна казна затвор

  На директорката на “Huawei” и се заканува долгогодишна казна затвор

  Финансискиот директор и потпретседател на “Huawei” Менг Вангжу и се заканува долгогодишна казна затвор. Таа се соочува со обвиненија за измама и кршење на американските…

 • Американскиот Универзитет во Бугарија ги подготвува студентите за идните предизвици со дипломи акредитирани во САД и ЕУ

  Американскиот Универзитет во Бугарија ги подготвува студентите за идните предизвици со дипломи акредитирани во САД и ЕУ

  Потенцијални и сегашни студенти, професори и голем број гости вчера во хотелот „Стоун бриџ“ во Скопје присуствуваа на настан во организација на Американскиот универзитет во…

 • IBM продава дел од својот софтверски бизнис

  IBM продава дел од својот софтверски бизнис

  Американскиот технолошки концерн „International Business Machines Corp.“ соопшти дека ќе продаде дел од своите софтверски производи на индискиот снабдувач на софтверски услуги „HCL Technologies“ за…

 • Alibaba ја отвори својата прва платформа за е-трговија во Европа

  Alibaba ја отвори својата прва платформа за е-трговија во Европа

  Кинескиот интернет гигант „Alibaba“ ја отвора првата Светската платформа за електронска трговија (eWTP) во Европа, соопштија светските агенции, повикувајќи се на кинеската новинска агенција „Ксинхуа“.…

 • Уапсена ќерката на основачот на „Хуавеј“

  Уапсена ќерката на основачот на „Хуавеј“

  Ќерката на основачот на кинеската технолошка компанија „Хуавеј“ – Рен Женгфеи, Менг Ванжу, уапсена е на 1. декември во Канада и и се заканува екстрадиција…

 • УНИ Банка ќе издаде Перпетуална обврзница на износ од 5 милиони евра

  УНИ Банка ќе издаде Перпетуална обврзница на износ од 5 милиони евра

  УНИ Банка ќе издаде нов капитален инструмент Перпетуални или “вечни” обврзници на износ од 5 милиони евра. Издадениот капитален инструмент ќе се користи за зголемување…