13 јуни, 2024
ПочетнаАВТОБИЗНаскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

Во блиска иднина „Jaguar“ може да им понуди на своите клиенти поспортски верзии на електричните модели, засега е „I-Pace“ кои ќе биде доработен од експертите од „Special Vehicle Operations“ (SVO).

Управниот директор на „SVO“, Џон Едвардс дури објасни дека група инженери веќе се формирани за да го истражат развојот на „I-Pace“. Но, тој мисли дека тоа нема да биде лесна задача.

„Развојот на електричните возила е прилично различен од доработката која ја правиме на моделите од групата „Jaguar Land Rover“, изјави Едвардс. „Но, нашите инженери сакаат да се борат со проблемите и тоа ќе биде интересно. Во случајот со возила со мотори со внатрешно согорување и возилата управувани од нив, нивните правила за развој и неговите промени се повеќе или помалку воспоставени. Но, со електричните возила сè уште нема такви правила, што ни даваат нови и различни можности“, додава тој.

Другата добра вест е дека треба да има нешто ново на оваа линија веднаш штом ќе се појави на патеката „I-Pace“ пред крајот на годината.

Плановите се да бидат подготвени 20 автомобили „I-Pace eTrophy SV“ кои ќе се тестираат на 10 патеки и ќе се дел од програмата на светскиот шампионат за електрични болиди „Формула Е“.

Првиот прототип за тркачки натпреварувања е изготвен од „SVO“ и се одликува со сериозни промени на каросеријата, не станува збор само за додавање на аеродинамични елементи, подготвено за дерби на шасијата и мерките за безбедност, главно „ролбар“ во внатрешноста.

Од „Jaguar Land Rover“ веќе изјавија дека компанијата ќе лансира по еден нов модел „SVR“, дело на „SVO“, па од делот на Џон Едвардс допрва ќе доаѓаат интересни вести.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП