Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Вечерите на женските права“ беа одбележани со филм, дискусија и музика

Време: 13:24

Датум: март 9, 2018

Категорија: КУЛТУРА

Синоќа, во киното „Фросина” во МКЦ, по повод меѓународниот Ден на жената, 8 Март, по деветти пат се одржаа „Вечерите на женски права“ под мотото „Сега е моментот – сите за родова еднаквост!“

На самиот почеток публиката ја поздравија градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, кој истакна дека борбата за родова рамноправност е „секојдневна битка, битка што секој од нас мора секојдневно да ја води”, и Доминика Стојаноска, раководителка на канцеларијата на телото на Обединетите нации за родова рамноправност и зајакнување на жените (ОН жени) во Скопје, која потсети дека го одбележуваме 8 Март за да им оддадеме признание и поддршка на сите активисти и активистки коишто неуморно и секојдневно се борат да ја искоренат дискриминацијата, исклученоста и неправдата.

По проекцијата на шпанскиот документарен филм „Граници и ветувања“, своите размислувања и приказни за феминизмот, еманципацијата, женскиот активизам и многу други теми, во разговор со Ана Јовковска ги споделија Лабина Митевска, Мерсиха Смаиловиќ, Ненад Марковиќ, Ана Бунтеска и Огнен Јанески, како и Елена Пренџова со својот слем-поезија перформанс, по што дружењето продолжи со бендот „Џун“ во холот на Кино „Фросина“ каде што публиката имаше можност да ја разгледа и изложбата „Признаените vs. невидливите жени“ составена од шведската изложба „Пионерските чекори во воведувањето на надворешна феминистичка политика“ и македонскиот „еквивалент“ во кој беа претставени невидливите жени од нашата историја.

Настанот за одбележување на 8 Март во рамките на „Вечерите за женски права“ беше организиран од ОН жени канцеларијата во Скопје, Град Скопје и Институтот за човекови права, во соработка со Амбасадата на Шведска во Скопје.

Како дел од овогодишните „Вечери на женски права“ ќе биде организирана „Недела на вечери на женски права“ (26-31 мај 2018) во Кинотеката на Македонија, проследена со дебати со ученици во средните училишта, за што наскоро ќе бидат објавени повеќе детали.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Единаесетти пат, од 24 до 26 август, ќе се одржи манифестацијата Карпошово лето

  Единаесетти пат, од 24 до 26 август, ќе се одржи манифестацијата Карпошово лето

  Од 24 до 26 август оваа година Општина Карпош, единаесетти пат, ќе ја организира традиционалната културна манифестација Карпошово лето 2018, соопштуваат од Општината. На платото…

 • Концертот на „2 челос“ презакажан за 19 октомври

  Концертот на „2 челос“ презакажан за 19 октомври

  Концертот на „2 челос“ во Скопје, наместо на првичниот закажан датум 6 октомври, ќе се одржи на 19 октомври на истата локација – „ВИП-арената“. Од…

 • Четкар ќе го одржи традиционалниот концерт ‘Вино и џез’ во Охрид

  Четкар ќе го одржи традиционалниот концерт ‘Вино и џез’ во Охрид

  Оваа сабота, 18 август, Владимир Четкар ќе го одржи традиционалниот концерт ‘Вино и џез’ во Охрид во Хотел Филип. Ова е четврта година по ред…

 • Акорди од гитарата на Чочај ќе одекнуваат во „Света Софија“

  Акорди од гитарата на Чочај ќе одекнуваат во „Света Софија“

  Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на косовскиот гитарист Дрилон Чочај што ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток…

 • Претфестивалски „Полски пикник“ во Музејот на современата уметност во Скопје

  Претфестивалски „Полски пикник“ во Музејот на современата уметност во Скопје

  На деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ програмата „Земја во фокус“ ќе биде посветена на полската документаристика. Токму затоа, заедно со Филмската…

 • Познатиот пијанист Роберт Биша вечерва ќе музицира на „Охридско лето“

  Познатиот пијанист Роберт Биша вечерва ќе музицира на „Охридско лето“

  Љубителите на добрата музика вечерва во рамки на фестивалот „Охридско лето“ ќе може да уживаат во концертот на познатиот пијанист Роберт Биша од Албанија. Баша…

 • Фестивал на староградска музика и вино во Старата битолска чаршија

  Фестивал на староградска музика и вино во Старата битолска чаршија

  Многу игра, песна и забава го разиграа плоштадот Магнолија во рамките на вчерашниот настап на Фолклорната група „Селенце“ и Народниот оркестар „Фокош“ од Војводина. Фолклорната…

 • „Радомировиот псалтир“ вечерва во предворјето на „Света Софија“

  „Радомировиот псалтир“ вечерва во предворјето на „Света Софија“

  Ораториумот „Радомировиот псалтир“ op. 47 од Димитрије Бужаровски вечерва ќе биде изведен во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“. Ќе настапат сопранистките Весна…

 • Камерниот оркестар „Академија на солисти“ вечерва на „Охридско лето“

  Камерниот оркестар „Академија на солисти“ вечерва на „Охридско лето“

  Камерниот оркестар „Академија на солисти“ од Казахстан е вечерашната музичката понуда на фестивалот „Охридско лето“. Во рамките на концертот што ќе се одржи во црквата…

 • „Охридско лето“ вечерва во знакот на фламенго-танцот

  „Охридско лето“ вечерва во знакот на фламенго-танцот

  Кубанската група ЕКОС вчерва во рамките на фестивалот „Охридско лето“ ќе приреди незаборавна вечер со фламенго-танц. Концертот ќе се одржи во Центарот за култура „Григор…