Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Годишните резултати на Coca-Cola HBC ги надминаa очекувањата

Време: 16:53

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Производителот на безалкохолни пијалоци „Coca-Cola HBC“ забележа повисоки од очекувањата продажба и профит во минатата година, бидејќи подобрувањето на економските услови го поддржуваат обемот на продажбите и цените, соопштува „Ројтерс“.

Компанијата која продава пијалоци на „Coca-Cola“ во 28 земји – главно во Европа, изјави дека очекува подобрувањето да продолжи во текот на оваа година поради „дополнителниот економски раст и здравата инфлација“.

„Европа без Русија, излегува од дефлација до здравствените нивоа на инфлација, забрзувањето ќе ни даде можности за интелигентно поврзување на цените“, вели извршниот директор Зоран Богдановиќ за новинарите.

Во Русија тој очекува инфлацијата да остане на ниво меѓу 4% и 6%, а според него тоа ќе доведе до умерени цени, но ќе ни помогне на волуменот. Во Нигерија – уште еден голем пазар на компанијата, се очекува инфлацијата да остане околу 14-16%.

Сепак „Coca-Cola HBC“ прогнозира висок волумен на продажба на сопствениот бизнис, а Русија и Нигерија ќе се вратат кон раст на обемот.

Акциите на компанијата се зголемија за 3,8 отсто по вестите.

Во 2017-та година продажбата се зголеми за 4,9% на 6,5 милијарди евра.

Без девизните флуктуации продажбата расте со 5,9%, што е над среднорочната прогноза на компанијата за зголемување меѓу 4% и 5%.

Споредливата добивка пред камата и даноците се зголемила за 20% до 621 милиони евра, а по акција – со околу 27% до 1,23 евра, што е доста над прогнозите на аналитичарите.

Богдановиќ, кој ја презеде функцијата во декември, изјави дека има силни планови за производни иновации и комерцијална активност за 2018-та година.

Тој, сепак, одбива коментар на прашање за планот на „Coca-Cola“ да ги продаде африканските флаширани средства – процес кој почнал минатата година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Deutsche Bank по грешка исплати 28 милијарди евра

  Deutsche Bank по грешка исплати 28 милијарди евра

  Германскиот најголем заемодавач „Deutsche Bank“ призна дека во петокот при рутинска операција, по грешка изврши трансфер од дури 28 милијарди евра, износ поголем и од…

 • Погледнете како новите роботи склопуваат столчиња (видео)

  Погледнете како новите роботи склопуваат столчиња (видео)

  Мака ви е од неразбирливи упатства за склопување на новиот мебел и не знаете што со него, на помош доаѓа новиот робот кој може да…

 • Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Производителот на чипови „Qualcomm“ започна да скратува работни места како дел од ветувањето кон инвеститорите ги намали годишните трошоци со 1 милијарда долари, објави компанијата,…

 • Акциите на Amazon се приближуваат до нов рекорд

  Акциите на Amazon се приближуваат до нов рекорд

  Акции на „Amazon.com Inc.“ достигнаа раст од 2,7% во сесијата во четвртокот достигнувајќи го речиси рекордот од 12-ти март, откако основачот и извршен директор Џеф…

 • American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

  American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

  „American Express“ (AmEx) со леснотија ги надмина очекувањата на „Волстрит“ за добивката за првиот квартал од годината благодарение на рекордното инвестирање во нејзините картички за…

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  Американскиот ланец на кафулиња во Старзбург одлучи да ги затвори сите под нивно водство во САД,  поради бранот на негативни реакции кои произлегоа поради апсење…

 • Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак,…

 • „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  Приходите на „Нетфликс“ во изминатите три месеци достигнаа 3,7 милијарди долари, 40 отсто повеќе од лани, што е најбрз раст на приходите во историјата на…