Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Amazon го намалува бројот на вработени

Време: 16:21

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американската компанија за електронска трговија „Amazon“ ќе отпушти стотици вработени, за да го насочи вниманието кон оние области од својот бизнис, кои бележат раст, пишува „CNBC“.

„Ѕeattle Times“ потенцираше дека „Amazon“ ослободува стотици вработени, додека ги консолидира своите операции со трговија на мало.

Извор запознаен со предметот, тврди дека отпуштањата се концентрирани во седиштето на „Amazon“ во Сиетл и ќе влијае на дел од вработените низ светот. Отпуштањата се во бизнисот на трговија на мало, кој ги вклучува единиците за книги, играчки и храна, на тој начин ќе се овозможи вработување на повеќе луѓе во области кои растат, како „Alexa“, „Amazon Web Services“ и дигиталната забава. Изјавата на главниот извршен директор Џеф Безос при објавувањето на последниот извештај на компанијата вклучуваше барање дека „Amazon“ ќе се насочи кон „Alexa“.

Иако „Amazon“ одржува илјадници работни места, отпуштањата се во остар контраст со значителната нејзина експанзија од последните неколку години. Таа создаде 130.000 работни места во светот во минатата година, без да ги вклучуваме речиси 90.000-те кои се додадени со купувањето на „Whole Foods“. Таа има речиси 4.000 корпоративни работни места во моментов во Сиетл и 12.000 во светот.

„Како дел од нашиот процес на годишно планирање, правиме корекција во бројот на вработените во компанијата – мали намалувања на неколку места и агресивно вработување на многу други“, изјави еден од портпаролите на „Amazon“. „Ние работиме за засегнатите вработени да се најдат места за нив во области каде што ги вработуваме“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Производителот на чипови „Qualcomm“ започна да скратува работни места како дел од ветувањето кон инвеститорите ги намали годишните трошоци со 1 милијарда долари, објави компанијата,…

 • Акциите на Amazon се приближуваат до нов рекорд

  Акциите на Amazon се приближуваат до нов рекорд

  Акции на „Amazon.com Inc.“ достигнаа раст од 2,7% во сесијата во четвртокот достигнувајќи го речиси рекордот од 12-ти март, откако основачот и извршен директор Џеф…

 • American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

  American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

  „American Express“ (AmEx) со леснотија ги надмина очекувањата на „Волстрит“ за добивката за првиот квартал од годината благодарение на рекордното инвестирање во нејзините картички за…

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  Американскиот ланец на кафулиња во Старзбург одлучи да ги затвори сите под нивно водство во САД,  поради бранот на негативни реакции кои произлегоа поради апсење…

 • Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак,…

 • „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  Приходите на „Нетфликс“ во изминатите три месеци достигнаа 3,7 милијарди долари, 40 отсто повеќе од лани, што е најбрз раст на приходите во историјата на…

 • Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Нафтената компанија „Total“ купува 74,3% од француската компанија за комунални услуги „Direct Energie“ за 42 евра по акција, додавајќи ги електричната енергија и природниот гас…

 • И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  Профитот на „Morgan Stanley“ за првото тримесечје од годината е зголемен за над 40% на годишно ниво до рекордни вредности благодарение на бизнисот со трговија…