Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Прилеп се подготвува за меѓународниот карневал „Прочка 2018“

Време: 08:46

Датум: февруари 12, 2018

Категорија: КУЛТУРА

Привршуваат подготовките за меѓународниот карневал „Прочка 2018“, којшто годинава го има своето 17 издание. Околу 1000 учесници и гости од повеќе држави ќе бидат дел од овој костимиран спектакл.

Во официјалниот напреварувачки дел ќе учествуваат групи од: Македонија, Будва, Бања Ковиљача, Врњачка Бања, Лесковац, Белград, Бол, Шабац, Бела Црква, Корча, Перник, Мокриево, Куратица, Бегниште, Кавадарци, Ратево, Струмица, Радовиш.

Како увертира на карневалот е изложбата на маски, што ќе се постави во центарот за култура „Марко Цепенков“ на 16. февруари во петок. Детскиот карневал за учесници до 14 години ќе се одржи на 17 февруари во сабота. Во подготовките учествуваат сите основни училишта од Прилеп, со свои групни маски, со автентична кореографија.

На 18. февруари во недела, во центарот на градот ќе се одржи официјалниот натпреварувачки дел од карневалот, со почеток во 13:00ч. Учесниците ќе имаат свој настап пред бројната публика, но и жири комисијата, која што ќе ги избере најдобрите учесници по категории, коишто ќе добијат парични награди и дипломи од здружението „Прилепски мечкари“. Добитникот на Гран при наградата ќе добие парична награда од 18.000 денари.

Карневалот ќе го следи делегација на Европската федерација на карневалски градови, во присуство на претседателот Ван Дер Крон. На овој меѓународен маскенбал ќе присуствуваат и многу екипи од европски карневалски градови.

За сите официјални гости карневалската забава под маски, продолжува вечерта во 21:00ч. во ресторанот на хотел „Липа“.

Карневалот всушност се одржува ден, пред почетокот на велигденските пости во православната христијанска вера. Оттука и традицијата негувана со децении е вградена во овој туристички настан. Така на првиот ден по „Прочка“ поточно верскиот празник „Проштени поклади“, во понеделникот во манастирот „Свети Ѓорѓија“, здружението „Прилепски мечкари“ организираат ручек со посен грав.

Во прилепската традиција се негуваат сè уште семејните вечери на „Проштени поклади“, кога младите одат на гости и бараат прошка од повозрасните.

Маскирањето на „Проштени поклади“, има своја богата традиција на овие простори. Речиси сите дечиња се подготуваат за овој ден, родителите им шијат облеки, купуваат маски, имаат посебен мејк – ап, подготвуваат перформански за одредени ликови од приказните, од филмовите, Кон оваа традиција сè повеќе се приклучуваа и возрасните. Денес „Прочка“ е всушност празнување во градот, кое што има своја туристичка димензија. Освен гостите од бројни држави коишто се учесници на карневалското случување, за овој ден Прилеп, го посетуваат и многу граѓани од други градови во државата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Љубовната приказна од Забранетиот град и егзотичната Кина на Мајските оперски вечери

  Љубовната приказна од Забранетиот град и егзотичната Кина на Мајските оперски вечери

  Љубовната приказна од Забранетиот град и егзотичната Кина, „Турандот“, ќе биде изведена денеска во рамките на 46. издание на Мајските оперски вечери. Диригент на ова…

 • Матка е добитник на наградата „Музеј на годината“

  Матка е добитник на наградата „Музеј на годината“

  Изложбениот центар „Матка“ е добитник на наградата „Музеј на годината“, која ја доделува ICOM (International Council of Museums) – Македонија. Наградата се доделува по повод…

 • „Година на мајмунот“ на Шангајскиот меѓународен филмски фестивал

  „Година на мајмунот“ на Шангајскиот меѓународен филмски фестивал

  Mакедонската комедија „Година на мајмунот“, по режија и сценарио на Владимир Блажевски, ќе се прикажува на Шангајскиот меѓународен филмски фестивал, фестивал од А-категорија, кој ќе…

 • Tеатарот „Војдан Чернодрински“ гостува на фестивал во Бугарија

  Tеатарот „Војдан Чернодрински“ гостува на фестивал во Бугарија

  Театарот „Војдан Чернодрински“ со претставата „Обѕрни се во гневот“ во режија на Kристина Димитрова на 18 мај гостува на Фестивалот на малите театарски форми во…

 • Бесплатен влез во Музејот на Македонија по повод меѓународниот Ден на музеите

  Бесплатен влез во Музејот на Македонија по повод меѓународниот Ден на музеите

  По повод меѓународниот Ден на музеите – 18 Мај, денеска влезот во Музејот на Македонија ќе биде бесплатен, а во таа пригода на посетителите ќе…

 • Културата и уметноста се моќен поттикнувач на граѓански активизам и општествени промени

  Културата и уметноста се моќен поттикнувач на граѓански активизам и општествени промени

  Дали заробените институции и украдените јавни простори се доволен поттик за да се создаде креативен отпор и протест? Кои се границите на соработка на независниот…

 • Џез импровизации со Васил Хаџиманов и Душан Јевтовиќ

  Џез импровизации со Васил Хаџиманов и Душан Јевтовиќ

  Вечерва, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26, во организација на 3Гонга, скопјани ќе можат да уживаат во концертиот настап на српските…

 • „Од мој агол“ – изложба на фотографии направени од деца со аутизам

  „Од мој агол“ – изложба на фотографии направени од деца со аутизам

  Изложба на фотографии со наслов „Од мој агол“ ќе биде отворена на 18 мај во објектот Чифте амам, со почеток од 13 часот, најави Националната…

 • Започнува Неделата на италијанскиот филм

  Започнува Неделата на италијанскиот филм

  Денеска со почеток во 19 часот во киното „Милениум“ се отвора фестивалот посветен на италијанскиот филм, организиран од италијанската амбасада во Скопје. Првата проекција ќе…

 • Концерт на Фабио Барбагало вечерва во Даутпашиниот амам

  Концерт на Фабио Барбагало вечерва во Даутпашиниот амам

  Со концертот на италијанскиот гитарист Фабио Барбагало вечерва во 19.30 часот во Даутпашиниот амам, Институтот „Данте Алигиери“ во Скопје (www.ladante.mk) се вклучува во одбележувањето на роденденот на Данте…