Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,910.00 -1.46%    CEVI 1,000.00 0%    GRNT 781.00 -0.08%    KMB 3,757.68 -1.72%    MKSD 202.61 1.3%    MPT 29,299.40 -0.68%    MTUR 4,425.00 2.91%    OILK 6,000.00 0%    REPL 60,500.00 0%    RMDEN16 95.20 0%    RZIT 30.00 50%    SBT 1,917.24 -1.68%    STB 949.48 -0.83%    STBP 698.87 0.2%    TEL 294.13 1.08%    TNB 14,499.00 -0.01%    TPLF 1,893.80 1.03%    TTK 999.00 -0.1%    UNI 2,081.00 -2.57%    VITA 8,030.00 -0.25%    ZPKO 2,809.00 2.97%    

МКЦ ќе го одбележи својот 45. роденден со бесплатен мултимедијален настан

Време: 15:01

Датум: јануари 9, 2018

Категорија: КУЛТУРА

На 18 јануари (четврток) во Младинскиот културен центар традиционално ќе се одржи мултимедијалниот настан, Роденден. Од МКЦ најавуваат настан со многу уметност, забава и дружење за кој влезот, како и секоја година, ќе биде бесплатен.

Во продолжение, за сите заинтересирани следува и подетално запознавање со програмата предвидена по повод 45. роденден на МКЦ:

Во Галерија МКЦ ќе биде поставена изложбата на фотографии „Гледај во позитив“.  Во рамките на изложбата Наке Батев ќе се претстави со фотографии на тема „Втора шанса“, Томислав Георгиев со „EFFEGIES“ и Огнен Теофиловски со „И јас имам сон“.

Во Џебното кино ќе биде прикажан „Каде одат претставите што не се случуваат?“, авторски проект на Драгана Гунин, која воедно е и единствениот изведувач во перформансот. Станува збор за перформанс посветен на претставите што не се случиле, гледано низ призмата на театарски режисер и влијанието на политичката ситуација во работата.

Во кино „Фросина“ како и секоја година ќе се одржи поетскиот перформанс „Песнило“, на кој ќе се претстават млади поети. Настанот е куриран од Иван Шопов.

Покрај ова, во чест на роденденот на МКЦ, предвиден е и филмски маратон во киното „Милениум“, додека, пак, во планетариумот ќе се одржи настанот BLIND DATE, програма курирана од „Ако никој не свири“.

Како што информираат од МКЦ, во однос на музичката програма предвидени се настапи на:

„Обојени програм“ – бенд што постои речиси 4 децении и уште од првиот ден се наметнаа како состав со автентичен музички израз, а таа „автентичност“ не е лесно да се дефинира. Бранислав Бабиќ Кебра и „Обојени Програм“ преку својата музика ги канализираат The Fall, Joy Division, Slits, Raincoats… но, во текот на целото постоење успеваат да не звучат како некои од наведените. „Обојени програм“ се музички жанр сам за себе и нивната музика е неблагодарно да се споредува со кој било друг бенд.

„Милко“ е добро познат бенд на скопската публика. „Милко“ е бенд од западно Скопје формиран 2006 година од Сашо Митревски, Стефан Терпини и Никола Кузмановски.  Претходно работат под името „Nicotine“ заедно со Милко Митровски, го снимаат изданието „Nicotine“, кое е објавено декември, 2010. Во моментов бендот работи на материјалот за новиот албум, па публиката ќе може да слушне нешто и од новиот материјал, а секако ќе бидат изведени и постарите хитови на овој одличен скопски бенд.

Младиот белградски бенд „Визељ“ по 2 најавени концерта во Скопје, доаѓаат под мотото „трета среќа“. Првиот пат требаше да настапат заедно со постарите колеги „Репетитор“, но поради здравствени причини не успеаја да гостуваат на тој концерт. Вторпат беа најавени на ПИН конференцијата 2017, но поради временски неприлики повторно не се качија на бината на МКЦ. Инаку, овој млад и надежен бенд, нивниот постар колега, Никола Врањкович, го опишува во една реченица како „бенд кој има нешто што го имаа Шарло и нешто што го имаше Азра во раниот период“.

„The Local Blue“ се инструментален рок бенд од Скопје. Формирани се во 2016 година. Во бендот свират Кристијан Новковски (тапани), Владимир Бичковски (бас) и Кристијан Савиќ (гитара). Како инспирација за својата музика ги наведуваат Clutch, Ali Farka Touré, Jimi Hendrix, Rage Against the Machine и многу други андерграунд стонер и сајкеледик артисти.

За во бифето на МКЦ, пак, е најавен целовечерен сет на диџејската екипа „Funky Fresh“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Филмот „Ослободување на Скопје“ продаден во Кина

  Филмот „Ослободување на Скопје“ продаден во Кина

  Филмот „Ослободување на Скопје“, снимен во македонско-хрватско-финско-британска копродукција, а во режија на Раде и Данило Шербеџија, е откупен и ќе биде прикажуван во Кина. Претставниците…

 • „Бикини Мун“ е филм на деликатна линија меѓу играното и документарното (видео)

  „Бикини Мун“ е филм на деликатна линија меѓу играното и документарното (видео)

  Македонската премиера на филмот „Бикини Мун“ на режисерот Милчо Манчевски е закажана за 22 март во 20 часот во киното „Милениум“, а веќе од 22…

 • Легендарниот трип-хоп бенд „Морчиба“ доаѓа на „Скопје колинг“

  Легендарниот трип-хоп бенд „Морчиба“ доаѓа на „Скопје колинг“

  Легендарниот трип-хоп бенд „Морчиба“ ќе настапи на вториот фестивалски ден на „Скопје колинг“, на 22 јуни, најави „Авалон“. „Морчиба“ за првпат доаѓа во Скопје на…

 • Деновите на македонската музика свечено ќе бидат отворени со Македонската филхармонија

  Деновите на македонската музика свечено ќе бидат отворени со Македонската филхармонија

  В четврток во 20 часот Македонската филхармонија ќе настапи на свеченото отворање на годинашното издание на манифестацијата Денови на македонска музика. На концертот ќе бидат…

 • Време е да се потсетиме на 3-те години „Плати со поезија“(фото)

  Време е да се потсетиме на 3-те години „Плати со поезија“(фото)

  Лофт, Мајдан, Наргиле, Фонтана, Дион, Центар бар, Баду бар, Џус бар, Сквер21 во Скопје и Чао кафе во Велес се подготвени оваа година да ја…

 • Писателот Раде Силјан доби високо одликување од унгарскиот претседател

  Писателот Раде Силјан доби високо одликување од унгарскиот претседател

  Претседателот на Унгарија, Јанош Адер, по повод националниот празник на државата, го одликува Раде Силјан со орденот „Златен крст за заслуги“. Ова високо признание на…

 • Промоција на соло албумот „Пази куче“ на Васко Атанасовски во Кинотеката на Македонија

  Промоција на соло албумот „Пази куче“ на Васко Атанасовски во Кинотеката на Македонија

  На 23 и 24 март во Кинотеката на Македонија ќе биде промовиран соло албумот „Пази куче“ на Васко Атанасоски. Пред концертите ќе се прикажат два…

 • Објавен романот „Двозначен“ од велшката писателка Стиви Дејвис

  Објавен романот „Двозначен“ од велшката писателка Стиви Дејвис

  Друштвото за издавачка дејност „Македоника“ од Скопје, неодамна ја објави новелата „Двозначен“ од велшката писателка Стиви Дејвис, во превод од англиски јазик на Дарко Цветаноски.…

 • „Одбројување“ на Пармаковска добитник на „Роман на годината“ за 2017

  „Одбројување“ на Пармаковска добитник на „Роман на годината“ за 2017

  Одбројување“ на Фросина Пармаковска, објавен од издавачката куќа „Или-Или“, ја доби наградата „Роман на годината“ за 2017 година која ја доделува Фондацијата за промоција и…

 • Доделување на наградите „Антево слово“

  Доделување на наградите „Антево слово“

  Во спомен-собата на Анте Поповски во Ѓорче Петров вечерва со почеток во 19 часот ќе се одржи првото официјално доделување на наградите „Антево слово“, кои…