Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Започна производството на новиот BMW M5 (фото)

Време: 15:44

Датум: December 4, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Првиот сериски примерок од новата најмоќна „петка“ излезе од фабриката на „BMW“ во Динголфинг.

Покрај фотографиите на моќниот „M5“, кој пристигнува од фабриката во јужна Баварија, потсетуваме дека станува збор за автомобил со 4.4 литарски „M TwinPower Turbo V8“ мотор кој произведува 600 коњски сили (441 kW), додека максималниот вртежен момент е 750 Nm.

Погонската единица е поврзана со осумбрзински автоматски менувач, а моќта се пренесува на сите 4 тркала.

Кога станува збор за перформансите, тие се импресивни. Oд 0 дo 100 km/h новиот „BMW M5“ забрзува за само 3,4 секунди, додека за забрзувањето до 200 на час му е потребно 11,1 секунди.

Автомобилот стандардно се испорачува со електронски ограничена максимална брзина од 250 km/h, но лимитот може да се подигне на 305 km/h доколку купувачот го нарача своето возило си изборниот пакет „M Driver“.

Најголем новитет во „BMW M5“ e „xDrive“ системот со погона на сите 4 тркала. Овој систем е поврзан со активниот „М“ диференцијал и нуди неколку можности на возачот, вклучувајќи ја и опцијата на традиционалниот погон на задните тркала.

Што се однесува до каросеријата, хаубата е изработена од алуминиум, а кровот е од пластика со засилени јаглеродни влакна. Автомобилот е нешто полесен благодарејќи на ова, но и со другите конструктивни решенија, па така масата (и покрај „xDrive“ системот за погон на сите тркала) изнесува 1.855 kg, што значително е помалку од претходниот „BMW M5“.

Најновиот „BMW M5“ имаше светска премиера на авто-саемот во Франкфурт во септември, а првите произведени примероци се наменети за купувачите на европскиот пазар.

Сепак, испораките на овој автомобил, кој во Германија чини од 117.900 eвра, планирани се дури за март 2018-та, а покрај домашниот пазар, најпрво ќе се појави во продажните салони во Велика Британија и САД.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Британската компанија одби да ги коментира овие информации, иако името „Verakai“ совршено се вклопува со актуелната номенклатура на буквата „V“ покрај имињата „Vantage“, „Vanquish“ и…

 • Audi се откажува од R8

  Audi се откажува од R8

  Германскиот производител на автомобили „Audi“ нема да ја развие третата генерација на спортскиот модел „R8“. Информацијата беше потврдена од Петер Мертенс, техничкиот директор на компанијата,…

 • Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  По нецели четири години на пазарот, „Passat B8“ ќе биде „освежен“ со цел да продолжи со успехот со кој се натпреварува со конкуренцијата на европскиот…

 • BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  Германскиот концерн „BMW“ подготвува шест нови модели со преден погон врз основа на новата платформа „FAAR“ (Frontantriebsarchitektur), објави „Autocar“. На неа ќе бидат направени како…

 • Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Американскиот гигант „Форд“ повлече речиси 1,4 милиони возила поради проблеми со воланот. Како што пренесуваат американските медиуми, на моделите „Фјужн“, односно „Мондео“ во Европа и…

 • KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  Јужнокорејската компанија „KIA“ го покажа обновениот модел „Carnival“. Автомобилот од 2019-та година ќе се појави на локалниот пазар со почетна цена од 28.800.000 вона, што…

 • Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Во блиска иднина „Jaguar“ може да им понуди на своите клиенти поспортски верзии на електричните модели, засега е „I-Pace“ кои ќе биде доработен од експертите…

 • Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за новиот суперкросовер „Lamborghini Urus“ ги надмина дури и најхрабрите очекувања на италијанскиот производител. Ова беше откриено во интервјуто за „CNBC“ од генералниот менаџер…

 • Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Уште во текот на летото, „Ford“ планира да го лансира новиот „Ford Mustang California Special“. Моделот е „наследник“ на истоимениот спортски автомобил, кој се произведуваше…

 • Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

  Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

  Двегодишната криза во побарувачката на големи SUV модели од луксузниот сегмент на европскиот пазар ќе заврши во 2019-та година. Причината за тоа е премиерата на…