Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,910.00 -1.46%    CEVI 1,000.00 0%    GRNT 781.00 -0.08%    KMB 3,757.68 -1.72%    MKSD 202.61 1.3%    MPT 29,299.40 -0.68%    MTUR 4,425.00 2.91%    OILK 6,000.00 0%    REPL 60,500.00 0%    RMDEN16 95.20 0%    RZIT 30.00 50%    SBT 1,917.24 -1.68%    STB 949.48 -0.83%    STBP 698.87 0.2%    TEL 294.13 1.08%    TNB 14,499.00 -0.01%    TPLF 1,893.80 1.03%    TTK 999.00 -0.1%    UNI 2,081.00 -2.57%    VITA 8,030.00 -0.25%    ZPKO 2,809.00 2.97%    

Brabus го претвори Mercedes-Maybach во супер-лимузина (фото+видео)

Време: 11:36

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Тјунинг студиото „Brabus“ ја претстави својата верзија на обновената лимузина на „Mercedes-Maybach S-Class“. Автомобилот се вика „Brabus 900“ и е опремен со бензински мотор со 900 КС.

Луксузниот седан користи 6.3-литарски V12 мотор со две турбини. Вртежниот момент на единицата е 1500 Nm. За споредба, основната верзија на моторот, заедно со 7-брзинскиот автоматски менувач, разви 630 КС и 1000 Nm вртежен момент. Со овој мотор е опремен и „Mercedes-Maybach S 650“.

Делото на „Brabus“ доби нови турбини. Сите главни компоненти на моторот, вклучувајќи го и издувниот систем, се променети. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч трае 3,7 секунди (0,4 секунди побрзо од основниот модел). Максималната брзина на лимузината е 350 км/ч.

Автомобилот, исто така, има некои аеродинамични подобрувања со специјални алуминиумски тркала. Промените во внатрешноста вклучуваат скапа кожа и карбонски и дрвени елементи.

Заедно со овој модел, „Brabus“ претстави уште една модификација – седанот „B40-700 PowerXtra“ изграден на „Mercedes-AMG S 63“. Возилото потпира на би-турбо V8 мотор со 700 КС и 950 Nm вртежен момент.

Редизајнираната „S-Class“ беше претставена во април оваа година, а покрај промените во изгледот, лимузината доби и автономен систем за управување, како и нови погонски единици.

Инаку тјунинг студиото беше основано во 1977-ма година, па така оваа година бележи 40 години постоење, јубилеј за кој беше снимено следново видео:

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  Додека повеќето производители на суперавтомобили се натпреваруваат кој прв на пазарот ќе претстави модел само на електрична енергија, „McLaren“ одбива да биде дел од тој…

 • Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат милијарди вода годишно. Всушност, наместо да ги…

 • Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Гермaнската тјунерска куќа „Posaidon“ направи мало „чудовиште“ од појдовната генерација на „Mercedes AMG A45“. „Posaidon“ од 2.0-литарскиот мотор извлече дополнителни 169 KS па сега има…

 • Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Новиот субкомпактен кросовер на „Opel“ го доби својот 100.000-ти сопственик во Европа по една година од стартот на продажбата. „Crossland X“, како прв заеднички проект…

 • Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Неодамнешниот саем за автомобили во Женева заврши. Имаше чудни прототипови, сериски автомобили и некои прилично скапи модели кои ќе бидат произведени во ограничено издание. Европската…

 • BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  Германскиот производител на автомобили „BMW“ се пофали со новиот кросовер „X4“ кој имаше официјална премиера на 14-ти февруари (фабрички код „G02“). Компанијата објави видео во…

 • Во подготовка е новиот Opel Mokka X

  Во подготовка е новиот Opel Mokka X

  На Интернет се појавија фотографии од маскираното предпродукциско тест возило. „Opel“ претходно најави дека новата гернерација на субкомпактниот „SUV“ модел „Mokka X“ ќе пристигне во…

 • Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Британската компанија одби да ги коментира овие информации, иако името „Verakai“ совршено се вклопува со актуелната номенклатура на буквата „V“ покрај имињата „Vantage“, „Vanquish“ и…

 • Audi се откажува од R8

  Audi се откажува од R8

  Германскиот производител на автомобили „Audi“ нема да ја развие третата генерација на спортскиот модел „R8“. Информацијата беше потврдена од Петер Мертенс, техничкиот директор на компанијата,…

 • Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  По нецели четири години на пазарот, „Passat B8“ ќе биде „освежен“ со цел да продолжи со успехот со кој се натпреварува со конкуренцијата на европскиот…