Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Кој е најсигурниот мал SUV?

Време: 16:25

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

What Car?е едно од најреномираните потрошувачки ориентирани автомобилски изданија во Велика Британија, а на овогодинешното истражување присуствуваа над 14.000 сопственици на автомобили од нула до три години на користење.

Во најфасцинантниот и најбрзорастечкиот сегмент на пазарот – малиот „SUV“ – лидерската позиција е за дизел верзијата на „Volkswagen Tiguan“. Само 5% од нејзините сопственици пријавија проблеми во текот на изминатата година, а поголемиот дел од времето, има проблеми со електричниот систем што не влијаат на моторот.

На втората позиција е дизел моделот – „Ford Kuga“, а третото место е за „Škoda Yeti“ со бензински мотор (1.2 и 1.4). Меѓутоа, добри перформанси на „Yeti“ се применуваат само со редизајнот од 2013-та година. Претставниците на оригиналниот модел, иако и до три години, покажуваат значително повеќе дефекти. Првите шест се дополнети со моделите на „Kia“ и „Mazda“.

Изненадувачки, назад во рангирањето е на германските премиум понудите на „BMW X1“ и „Mercedes-Benz GLA“.

На дното се „Jeep Renegade“ и „Fiat 500X“, а најмногу дефекти беа пријавени од сопствениците на „Nissan Qashqai“ од новата генерација со бензински мотор.

Најсигурниот мал SUV според What Car??

1.  Volkswagen Tiguan дизел (2016- ) 96.3%

2. Ford Kuga дизел (2012- ) 92.8%

3. Skoda Yeti Outdoor бензин (2013- ) 92.7%

4. Kia Soul (2014- ) 88.9%

5. Mazda CX3-3 (2015- ) 88.2%

6. Kia Sportage дизел (2010-2016) 87.7%

7. Nissan Juke дизел (2010- ) 87.2%

8. Hyundai Tucson дизел (2015- ) 86.6%

9. Peugeot 2008 (2013- ) 86.1%

10. Vauxhall Mokka дизел (2012-2016) 85.6%

11. Suzuki Vitara (2015- ) 84.2%

12. Mini Countryman (2010-2016) 81.3%

13. Renault Kadjar дизел (2015- ) 79.4%

14. Audi Q3 дизел (2011- ) 78.7%

15. Audi Q3 бензин (2011- ) 77.1%

16. Citroen C4 Cactus (2014- ) 76.3%

17. Skoda Yeti Outdoor бензин (2013- ) 75.5%

18. Hyundai ix35 дизел (2010-2015) 75.4%

19. Volkswagen Tiguan дизел (2008-2016) 74.6%

20. Vauxhall Mokka бензин (2012-2016) 74.2%

21. Renault Captur дизел (2013- ) 73.9%

22. Dacia Duster дизел (2013- ) 71.3%

23. Honda HR-V (2015- ) 70.3%

24. Skoda Yeti (2009-2016) 70.0%

25. Renault Captur бензин (2013- ) 66.7%

26. BMW X1 дизел (2015- ) 62.9%

27. Mercedes-Benz GLA (2014-2017) 58.6%

28. Seat Ateca (2016- ) 56.2%

29. Nissan Juke бензин (2010- ) 55.2%

30. Nissan Qashqai дизел (2014- ) 44.2%

31. Jeep Renegade (2015- ) 42.1%

32. Fiat 500X (2015- ) 32.3%

33. Nissan Qashqai бензин (2014- ) 28.9%.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Германскиот производител „Mercedes-Benz“ целосно го прекина производството на „plug-in“ хибриди. Ова се однесува на моделите „C-Class“, „E-Class“, „S-Class“ и кросоверот „GLE“, објави британското издание на…

 • Новиот Ford Focus „ги гледа“ дупките на патот! (видео)

  Новиот Ford Focus „ги гледа“ дупките на патот! (видео)

  „Ford“ во текот на пролетта ја претстави четвртата генерација на „Focus“ која ќе започне да се нуди на европските пазари подоцна во ова лето. Овие…

 • Кои се најпродаваните автомобили во Европа?

  Кои се најпродаваните автомобили во Европа?

  Експертите на „Focus2Move“ ја составија најновата ранг-листа за најпродаваните автомобили во Европа. Во оваа класификација влегуваат најпопуларните автомобили од периодот јануари-мај оваа година. Лидер во…

 • Заштедиле 5,7 милијарди евра во 2017-та од меѓусебната соработка

  Заштедиле 5,7 милијарди евра во 2017-та од меѓусебната соработка

  Една од најголемите светски автомобилски групации „Renault-Nissan-Mitsubishi“, покажа дека синергијата и тоа како се исплати. Алијансaта на француски „Renault“ и јапонски „Nissan“, во рамките на…

 • Автомобили – поголеми давачки за поголемите загадувачи?!

  Автомобили – поголеми давачки за поголемите загадувачи?!

  Владата се уште работи на новиот закон за возила со кој освен категоризација на автомобилите според емисијата на штетни гасови најверојатно ќе бидат воведени и…

 • Toyota Camry се враќа во Европа по 14 години пауза

  Toyota Camry се враќа во Европа по 14 години пауза

  По 14-годишното отсуство, најпродаваниот седан од сегментот „D/E“ – „Toyota Camry“ – се враќа на пазарите во Западна Европа, објави јапонскиот производител. Новиот „Camry“ ќе…

 • Светска премиера на Volvo S60 во САД (фото+видео)

  Светска премиера на Volvo S60 во САД (фото+видео)

  Новата генерација на „Volvo S60“ беше претставена заедно со отворањето на новата фабрика на брендот во Чарлстон, Јужна Каролина, каде што ексклузивно ќе се произведува…

 • Porsche инвестира во хрватските електрични возила

  Porsche инвестира во хрватските електрични возила

  „Porsche“ е најновиот акционер во хрватската технолошка компанија „Rimac“ која го произведува електричниот хиперавтомобил „Concept One“ под брендот „Rimac Automobili“. Хрватите добија дополнителна популарност откако…

 • Volkswagen и Ford создаваат сојуз

  Volkswagen и Ford создаваат сојуз

  „Volkswagen“ и „Ford“ ја разгледуваат можноста за создавање сојуз на полето на производство и развој, вклучувајќи ги и заедничките модели, се вели во соопштението на…

 • Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон

  Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон

  Porsche уште еднаш направи историја и ги освои двете класи на ГТЕ на најтешката и најдолга трка во светот. Во про категоријата, Porsche 911 RSR…