Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Легендарната Vespa oд сега и на струја (фото+видео)

Време: 14:55

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Почно пред една година откако „Piaggio“ најави лансирање на електрична „Vespа“, италијанскиот производител на саемот за мотоцикли во Милан претстави продукциска верзија на популарниот сктутер со погон на струја.

„Vespa Elettrica“, како што официјално е наречен овој скутер, може да мине околу 100 km со полна батерија.

Со цел батеријата повторно да се наполни до максимум, потребно е 4 часа полнење на обичен домашен приклучок.

„Piaggio“ беше искрен во своето сооштение кон потенцијалните купувачи, најавувајќи дека очекуваниот век на траењето на батеријата е 10 години.

Покрај тоа, компанијата објави податок дека по 1.000 циклуси на полнење, капацитетот на батеријата ќе изнесува 80% од почетниот капацитет, што значи дека автономијата во возњето по тој период ќе биде намалена на 80-тина километри.

Што се однесува до дизајнот, производителот остана верен на препознатливиот изглед на „Vespа“, a електричната верзија се разликува од класичната по светло сините детали на надворешноста.

Купувачите, инаку ќе можат да одберат помеѓу седум основни бои на надворешноста, а на промотивните фотографии е прикажана „Vespa“ во сребрена боја.

Сите важни информации за возењето, достапни се на 4,3 инчниот „TFT“ дисплеј во боја која се наоѓа на централниот дел на управувачот.

На располагање е и „Bluetooth“ конекција која овозможува поврзување на уредот со смартфон.

„Piaggio“ најави дека по моделот „Vespa Elettrica“, ќе понуди на пазарот и верзија „Elettrica X“ со продолжена автономија на возењето, благодарејќи дополнителниот мал бензински аграгат кој исклучиво служи како генератор на електрична енергија.

„Vespa Elettrica X“ ќе биде во состојба да ја полна батеријата и резервоарот со бензин може да мине околу 200 km. Цената засега не е позната.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Германскиот производител „Mercedes-Benz“ целосно го прекина производството на „plug-in“ хибриди. Ова се однесува на моделите „C-Class“, „E-Class“, „S-Class“ и кросоверот „GLE“, објави британското издание на…

 • Новиот Ford Focus „ги гледа“ дупките на патот! (видео)

  Новиот Ford Focus „ги гледа“ дупките на патот! (видео)

  „Ford“ во текот на пролетта ја претстави четвртата генерација на „Focus“ која ќе започне да се нуди на европските пазари подоцна во ова лето. Овие…

 • Кои се најпродаваните автомобили во Европа?

  Кои се најпродаваните автомобили во Европа?

  Експертите на „Focus2Move“ ја составија најновата ранг-листа за најпродаваните автомобили во Европа. Во оваа класификација влегуваат најпопуларните автомобили од периодот јануари-мај оваа година. Лидер во…

 • Заштедиле 5,7 милијарди евра во 2017-та од меѓусебната соработка

  Заштедиле 5,7 милијарди евра во 2017-та од меѓусебната соработка

  Една од најголемите светски автомобилски групации „Renault-Nissan-Mitsubishi“, покажа дека синергијата и тоа како се исплати. Алијансaта на француски „Renault“ и јапонски „Nissan“, во рамките на…

 • Автомобили – поголеми давачки за поголемите загадувачи?!

  Автомобили – поголеми давачки за поголемите загадувачи?!

  Владата се уште работи на новиот закон за возила со кој освен категоризација на автомобилите според емисијата на штетни гасови најверојатно ќе бидат воведени и…

 • Toyota Camry се враќа во Европа по 14 години пауза

  Toyota Camry се враќа во Европа по 14 години пауза

  По 14-годишното отсуство, најпродаваниот седан од сегментот „D/E“ – „Toyota Camry“ – се враќа на пазарите во Западна Европа, објави јапонскиот производител. Новиот „Camry“ ќе…

 • Светска премиера на Volvo S60 во САД (фото+видео)

  Светска премиера на Volvo S60 во САД (фото+видео)

  Новата генерација на „Volvo S60“ беше претставена заедно со отворањето на новата фабрика на брендот во Чарлстон, Јужна Каролина, каде што ексклузивно ќе се произведува…

 • Porsche инвестира во хрватските електрични возила

  Porsche инвестира во хрватските електрични возила

  „Porsche“ е најновиот акционер во хрватската технолошка компанија „Rimac“ која го произведува електричниот хиперавтомобил „Concept One“ под брендот „Rimac Automobili“. Хрватите добија дополнителна популарност откако…

 • Volkswagen и Ford создаваат сојуз

  Volkswagen и Ford создаваат сојуз

  „Volkswagen“ и „Ford“ ја разгледуваат можноста за создавање сојуз на полето на производство и развој, вклучувајќи ги и заедничките модели, се вели во соопштението на…

 • Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон

  Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон

  Porsche уште еднаш направи историја и ги освои двете класи на ГТЕ на најтешката и најдолга трка во светот. Во про категоријата, Porsche 911 RSR…