Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    

BASF купува дел од средствата на Bayer за речиси 6 милијарди евра

Време: 10:58

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот нафтено-хемиски концерн „BASF“ ќе купи дел од бизнисот со земјоделски производи на „Bayer“ за 5,9 милијарди евра (7 милијарди долари), со што влегува на пазарот за генетски модифицирани семиња. „Bayer“ во моментов се обидува да продаде дел од своите средства за да го расчисти „патот“ за купувањето вредно 66 милијарди долари на „Monsanto“, коментира „Bloomberg“.

Во најголемото стекнување досега „BASF“ купува хербициди на „Bayer“, кои се продаваат под брендовите „Liberty“, „Basta and Finale“, како и бизнисите со семиња за одредени пазари, вклучувајќи хибридите на канола за Северна Америка, маслодајни репки за Европа, памук во Америка и Европа , како и семе од соја во Америка, објави германскиот „BASF“ во изјавата од петокот.

Со договорот, „BASF“ исто така се здобива со портфолиото на производот „Libertylink“. Тоа е алтернатива на „Monsanto’s Roundup Ready“. „Убиецот“ на плевелот е една од причините зошто купувањето на „Monsanto“ од страна на „Bayer“ се смета за контроверзно. Со најпродаваниот производ за заштита на растенијата на „Monsanto“ во светот, компанијата прави добри зделки во текот на неколку децении, но цените веќе се под силен притисок поради појавата на конкуренти.

Трансакциите бележат промена во насоката на најголемата хемиска компанија во светот, која досега следеше отстрани, додека трансакции за 160 милијарди долари го консолидира пазарот. Во минатото, главниот извршен директор Курт Бок се сомневаше во враќањето на сериозните инвестиции потребни за развој и промовирање на генетски модифицираните култури. Купувајќи средствата на „Bayer“, „BASF“ ја победи „Syngenta“ купена од „China National Chemical“ за 46 милијарди долари во минатата година, која исто така се бореше за средствата, велат запознаени извори.

За „Bayer“, ова е одлучувачки потег за да се добие регулаторно одобрување од властите за купување на „Monsanto“. Претставници на конкуренцијата во Европската унија неодамна ставија пауза на антимонополската истрага, обидувајќи се да се соберат повеќе информации за тоа како зделката ќе влијае на конкуренцијата на клучни производи кои се користат од земјоделците.

„Подготвуваме активен пристап, за да најдеме решение со потенцијалните регулаторни стравувања, целта е да го олесниме успешното завршување на договорот со „Monsanto““, рече извршниот директор на „Bayer“, Вернер Бауман во одделна изјава.

Единиците кои ќе бидат стекнати од „BASF“, бележат продажба за 2016-та година од околу 1,3 милијарди евра и добивка пред камата, даноци, депресијацијата и амортизацијата за околу 385 милијарди евра.

Трансакцијата исто така вклучува интелектуална сопственост, канцеларии и повеќе од 1.800 вработени, особено во САД, Германија, Бразил, Канада и Белгија. Зделката зависи од завршувањето на трансакцијата меѓу „Bayer“ и „Monsanto“, а компаниите очекуваат да заврши во првиот квартал од 2018-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  Американскиот ланец на кафулиња во Старзбург одлучи да ги затвори сите под нивно водство во САД,  поради бранот на негативни реакции кои произлегоа поради апсење…

 • Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак,…

 • „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  Приходите на „Нетфликс“ во изминатите три месеци достигнаа 3,7 милијарди долари, 40 отсто повеќе од лани, што е најбрз раст на приходите во историјата на…

 • Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Нафтената компанија „Total“ купува 74,3% од француската компанија за комунални услуги „Direct Energie“ за 42 евра по акција, додавајќи ги електричната енергија и природниот гас…

 • И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  Профитот на „Morgan Stanley“ за првото тримесечје од годината е зголемен за над 40% на годишно ниво до рекордни вредности благодарение на бизнисот со трговија…

 • Turkish Airlines објави рекорднo високи резултати

  Turkish Airlines објави рекорднo високи резултати

  „Turkish Airlines“ постигна рекордни резултати за првиот квартал од годината. Коефициентот на оптоварување (процентот на капацитетот на седишта, кој всушност е продаден и користен), пријавен…

 • И покрај зголемувањето на приходите, IBM ги разочара инвеститорите

  И покрај зголемувањето на приходите, IBM ги разочара инвеститорите

  Реструктуирањето на „IBM“ ги дава првите плодови. Во вторникот, компанијата објави зголемување од 5,1 отсто на приходите на 19,1 милијарда долари за првиот квартал, надминувајќи…

 • Приходите на Goldman Sachs ги надминаа прогнозите на аналитичарите

  Приходите на Goldman Sachs ги надминаа прогнозите на аналитичарите

  Американската банка „Goldman Sachs“ ги урна очекувањата на „Wall Street“ за профит за кварталот, поддржан од растот на приходите од тргување и повисоки такси од…