Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Која компанија прва ќе достигне проценка од 1.000 милијарди долари?

Време: 11:08

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Кои се најскапите јавни претпријатија денес и кои имаат најдобри шанси да ја достигнат границатаа од 1.000 милијарди долари?

Според податоците од крајот на вчерашната трговска сесија, пазарната капитализација на „Apple“ е 808.6 милијарди долари, што е помалку од 24% од психолошката граница.

Следуваат „Alphabet/Google“ со оценка од близу 700 милијарди долари (696.8 милијарди долари), како и „Microsoft“ и „Facebook“ со 588.6 милијарди долари и 501.7 милијарди долари. Во рангирањето се и „Amazon“ и „Berkshire Hathaway“ на Ворен Бафет со вредност од 478 и 463 милијарди долари, соодветно.

Тука, можеби, треба да ја додадеме кинеската „Alibaba Group“, чии акции се тргуваат на њујоршката берза. Ова е исто така компанија која порасна за 75,5% во изминатите 12 месеци за да се процени денес на 470 милијарди долари.

Од друга страна, најдобро претставување од почетокот на 2017-та година има „Boeing“ кој додал 68% на својата вредност и денес е оценет на скромните за горенаведените компании 154 милијарди долари.

Ајде да видиме сепак што мислат аналитичарите во материјал резимиран од „The ​​Street.com“, која од горенаведените компании има најголема шанса прва да ја достигне границата од 13-те бројки.

„Apple“

Можен успех на даночната реформа во САД ќе и помогне на компанијата да направи уште еден чекор понатаму кон оваа цел. Ова би значело дека заработката на „Apple“ по акција би можела да се зголеми помеѓу 4 и 4,50 долари.

Аналитичарот на „RBC Capital Markets“, Амир Дарианани става оценка од 180 долари по акција, што е повеќе од 15% над цената при вчерашното затворање на берзата. Со цел да се достигне 1.000 милијарди долари, цената на акциите треба да ја премине границата од 193 долари.

„Alphabet/Google“

„Alphabet“ – компанијата сопственик на „Google“, вчера повторно ја помина границата од 1.000 долари (1005.65 долари), а трансакции беа склучени и на 1007.67 долари, што е близу до максималната вредност во 2017-ма година од 1008.61 долари.

Растот од близу 2% вчера доаѓа во позадина на зголемениот таргет за цената на акцијата од страна на „Credit Suisse“ до 1.350 долари од претходната оценка од 1.100 долари.

Од своја страна, од „Piper Jaffray“ сметаат дека цената ќе достигне барем 1.200 долари, што е речиси 20% над вчерашното ниво на затворање.

Мислењето на аналитичарите е поддржано од повисоките приходи од реклами насочени кон „Google“  и добриот развој на друг производ во нивна сопственост – „YouTube“.

За да стигнат до 1.000 милијарди долари сериозна помош ќе биде потребна и од развојот на компанијата во областа на вештачката интелигенција, а исто така и бизнисот со облачни услуги.

„Amazon“

Неодамна професорот од Њујоршкиот универзитет по бизнис „Stern“, Скот Галауеј изјави дека „Amazon“ ја освојува битката со „Apple“, „Alphabet “и Facebook“ со што и да се зафати“ и дека токму тоа ќе биде првата компанија која ќе ја достигне границата од 1.000 милијарди долари.

И компанијата дури и да не помине низ патот бидејќи, според најновите бројки, неговата капитализација изнесува 478 милијарди долари.

Неодамна компанијата на Џеф Безос го купи „Whole Foods“, со што цели да се натпреварува со „WalMart“ и останатите големи синџири супермаркети во САД, а според аналитичкиот извештај, нивниот следен проект може да е „Nordstrom“.

Од „Amazon“ веќе започнаа и услуги за испорака на стоки, со која ќе се натпреварува со компании како „FedEx“ и „UPS“.

„Facebook“ 

Акциите на социјалната мрежа се додале 49% од почетокот на 2017 година Вчера од „Credit Suisse“ го зголемија таргетот за цената на компанијата до 235 долари за акција од 190 долари за готово.

Во случај дека прогнозата се обистини, треба да се истакне дека целта е на 37% над вчерашното ниво на затворање од 172.74 долари.

Вчера, компанијата објави нови очила за виртуелната реалност, кои ќе бидат достапни по цена од 199 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…

 • Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Наутро или навечер, како закуска или, пак, како додаток на омилените јадења, препознатливиот синоним за освежување, полн, автентичен вкус и полезност за организмот – Битолското…

 • “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  Американската компанија “Google” ќе инвестира 550 милиони долари во “JD.com”, главниот ривал на кинеската “Alibaba”, бидејќи американскиот технолошки гигант сака да го зголеми своето присуство…

 • Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Американските компании се одговорни за 1 од 10 работни места во Ирска, соопшти „CNBC“. Втората по големина јавна компанија во Америка, „Amazon“, објави дека ќе…

 • „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  ГСОЛ, заедно со своето претставништво „Еуроникел“, договара средба со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, и советниците на Општина Кавадарци, на која ќе ги запознаат со…

 • Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken – втората најголема пивара во светот, објави инвестициски план во вредност од 44 милиони фунти (50,2 милиони евра), кој има за цел да им…

 • “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  Брендот Bitisiani објави нова, летна кампања во која се претставени најновите парчиња од колекцијата за лето 2018. Парчињата се наменети за момците кои се храбри…