Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Формула 1 на патот – Mercedes-AMG го претстави својот супер автомобил (фото+видео)

Време: 11:31

Датум: септември 12, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Германската компанија „Mercedes-Benz“ конечно го прикажа својот супер автомобил, кој ја користи технологијата од Формула 1, но е адаптирана за јавните патишта. Моделот „Project ONE“ е развиен од страна на „AMG“ поделбата, нудејќи технологии кои досега не биле користени во автомобилскиот свет.

Главната е да се зголеми моќта на бензинскиот „V6“ мотор, кој е дел од хибридната единица. Моторот е од болидот „Mercedes-AMG W06 Hybrid“ кој учествува во светскиот шампионат на Формула 1 пред 2 години. Има 4 брегови, но бројот на вентили не се открива. Се забележува дека металните пружини се заменети со пневматски систем кој работи многу посигурно при високи обрти.

Моторот од 730 КС е со 11.000 вртежи во минута, а според претставниците на „Mercedes-AMG“, тој може да развие поголема брзина. Причината за ограничувањето е тоа што се напојува со стандардно гориво Super Plus од 99 октани.

Компресорот е само еден – електричен, а издувниот систем е поврзан со електричен мотор, давајќи 122 КС. Ова овозможува неверојатно брза реакција на педалот за гас. Постојат уште два електрични мотори – по еден на секое тркало, а нивната моќност е 163 КС.

Целиот овој систем е поврзан со батерии и со систем на обновување на енергијата за време на сопирањето. Може да обнови до 80% од потрошената енергија. Според податоците на „Mercedes-AMG“, благодарение на неа моторот има КПД над 40%, додека оној на најсовремените мотори варира помеѓу 33 и 38%. Единицата работи во комбинација со 8-брзински менувач „AMG Performance 4MATIC +“.

Шасијата на „Mercedes-AMG Project ONE“ е направена од карбон, а сопирачките дискови од керамика. Повеќето доводи за воздух се позиционирани за да се зголеми ладењето на моторот. Истото поле се игра и од огромната „перка на ајкула“ поставена во задниот дел. Дополнително, како и движењето на авионите, го зголемува отпорот во возењето.

Во кабината има два 10-инчни дисплеи, климатизација и електрични прозорци. Двете спортски седишта се толку фиксни што тие дозволуваат само промена во наклонот. Сепак, возачот може да ја прилагоди положбата на педалите и воланот.

Вкупната моќност на погонскиот систем кај овој автомобил на „Mercedes-Benz“ е 1.000 КС, а забрзувањето од 0 до 200 км/ч трае помалку од 6 секуди. Максималната брзина е поголема од 350 km/h, а само на електричен погон „Project ONE“ може да помине 25 км.

Од овој супер автомобил ќе бидат произведени точно 275 возила што „Mercedes-AMG“ ќе ги продаде на посебни купувачи. Трошоците за секој автомобил ќе бидат околу 2,7 милиони евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  Германскиот производител објави три видеа со детални снимки од своето ново луксузно купе. „BMW“ на средината на јуни претстави ново големо купе и така официјално…

 • Повторно победник: Opel Zafira шампион за вредност за 2018

  Повторно победник: Opel Zafira шампион за вредност за 2018

  Експертите на Schwacke повторно ја потврдуваат остаточната вредност на лидерот во класата на компактни ванови Opel ADAM и InsigniaGrandSport исто така се на подиумот Риселсхајм.…

 • Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

  Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

  По неколку објавени фотографии на интернет, „Audi“ официјално го претстави новиот модел „А1“ за 2019-та година. Обновениот хечбек е различен од неговиот претходник, како во…

 • Nissan Qashqai ќе има две хибридни верзии

  Nissan Qashqai ќе има две хибридни верзии

  Следната генерација на пазарниот хит „Nissan Qashqai“ нема да добие дизајн кој е различен од сегашната генерација, но ќе има големи промени во погонот. Пазарното…

 • Ford пронајде начин како да ги заштити велосипедистите (фото+видео) 

  Ford пронајде начин како да ги заштити велосипедистите (фото+видео) 

  Компанијата „Ford“ претстави прототип на „паметна“ облека која ќе им овозможи на велосипедистите да патуваат посигурно. Благодарение на тоа, тие ќе можат да користат сигнали…

 • Mercedes го возеше EQA низ Сицилија (видео)

  Mercedes го возеше EQA низ Сицилија (видео)

  За неколку години „Mercedes“ ќе започне со испорака на својот прв целосно електричен автомобил од „C“ сегментот Најавен како „Concept EQA“ во текот на минатата…

 • BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

  BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

  Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави новото купе кој ќе се нарекува „Series 8“. Дизајнот на автомобилот е во стилот на истиот концептен модел…

 • Ford Mustang Shelby GT350 зa 2019-та (фото)

  Ford Mustang Shelby GT350 зa 2019-та (фото)

  „Ford“ го подобри моделот „Mustang Shelby GT350“ зa 2019-та, a во центарот на вниманието беа аеродинамиката, шасијата, суспензијата и гумите. Речиси ова е истиот автомобил…

 • Taycan е првиот целосно електричен спортски автомобил на Porsche (фото+видео)

  Taycan е првиот целосно електричен спортски автомобил на Porsche (фото+видео)

  Иднината на електричната мобилност е уште еден чекор поблизу: Сериското производство на првиот целосно електричен автомобил на Porsche ќе започне следната година. Концептот Mission E…

 • Opel најави нов спортски модел

  Opel најави нов спортски модел

  Германскиот производител „Opel“, кој од минатата година е под капата на групациајта „PSA“, го најави својот нов спортски автомобил. Последниот вистински „спортист“ од „Opel“ беше…