Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 343)

Оригано – Најсилниот природен антибиотик

Оригано – Најсилниот природен антибиотик

Ориганото е медитеранско растение кое важи за едно од најлековитите растенија во светот. Неговото масло е многу ценето, а се добива од дивите видови на оригано со посебен процес на дестилација со цел да се зачуваат сите лековити својства. Постојат…

Дали протеините се толку здрави како што се зборува?

Дали протеините се толку здрави како што се зборува?

Најновото истражување покажува дека треба да бидеме внимателни во конзумирањето на протеини, и дека не би требало да ја надминуваме дневната доза од 0,8 гр. протеини на килограм тежина. Додека голем број на диети се залагаат за поголемо конзумирање на…

Витки нозе за само десет минути (видео)

Витки нозе за само десет минути (видео)

Сега ни мрзливите девојки немаат повеќе изговори… Нозете се еден од најважните атрибути на женственоста, а витките и затегнати нозе не е толку тешко да ги имате. Всушност, потребни се само десет минути три пати неделно, со вистински вежби. Летото…

Еве зошто не треба да се става кришка лимон во пијалак

Еве зошто не треба да се става кришка лимон во пијалак

Кришка лимон во чаша вода или во некој друг пијалак е вообичаена работа. Меѓутоа, дали некогаш сте помислиле дека притоа внесувате многу повеќе материи во својот организам и тоа непосакувани? Во текот на истражувањето кое го спроведе Journal of Environmental Health истражувачите прегледале…

Суплементи кои секоја жена би требало да ги зема

Суплементи кои секоја жена би требало да ги зема

Без разлика дали сакаме да признаеме или не, суплементите ни се потребни. Без разлика колку здраво се храниме, истражувањата покажуваат дека сепак е потребно да ги внесуваме и овие додатоци во исхраната. Мислите дека не ви се потребни? Дознајте ги…

Зошто витаминот Ц не разубавува?

Зошто витаминот Ц не разубавува?

Покрај тоа што исклучително поволно влијае на имунитетот, витаминот Ц ги прави поубави и вашите нокти, коса и кожа. Витаминот Ц е многу важен за одржување на колагенот во организмот, исто така, ги зајакнува крвните садови и на кожата и…

Како самите си го уништуваме имунитетот?

Како самите си го уништуваме имунитетот?

Пролетта полека доаѓа, а со неа и можноста за алергии и проблеми со имунитетот, затоа обидете се да го избегнете погрешното однесување…. Имунитетот е важен во жимата, но со доаѓањето на пролетта потребно е да го зајакнете за да се…

Што добивате од здравиот појадок?

Што добивате од здравиот појадок?

Ако го прескокнете појадокот, ќе испуштите значителни придобивки за вашето здравје. Можеби појадокот се наоѓа на последното место од Вашата листа за работи кои што треба да се завршат наутро, а можеби и воопшто не се наоѓа на таа листа. Здравиот…

СЗО: Да се конзумира помалку шеќер

СЗО: Да се конзумира помалку шеќер

Шеќерот треба да сочинува помалку од пет отсто од она што луѓето го јадат секојдневно, доколку сакаат да немаат ризици по здравјето, како прекумерна тежина и уништување на забите, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Агенцијата на ОН објави предлог ревидирана препорака за…

„Здрави“ намирници кои имаат повеќе сол од една кесичка чипс

„Здрави“ намирници кои имаат повеќе сол од една кесичка чипс

Многумина ќе бидат изненадени кога ќе прочитаат кои намирници, содржат повеќе сол од еден чипс, а всушност се рангирани како добри за организмот. Ви откриваме пет навидум безопасни намирници. Натриумот е минерал кој во комбинација со хлоридот е познат како…