Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    
Home » Archives by category » ЗДРАВЈЕ (Page 262)

ДИЕТА: Протеинска диета – до 6 кг помалку за 12 дена

ДИЕТА: Протеинска диета – до 6 кг помалку за 12 дена

Како инспирација за оваа диета послужила Аткинсовата диета чии основни принципи допринеле за настанување на една ваква брза а сепак ефикасна диета без премногу навлегувања во начините на „работа”, фази и слично. Се што треба да се направи е да…

Рекреацијата е поефикасна од лековите

Рекреацијата е поефикасна од лековите

Редовното вежбање може да го намали ризикот од стрес и да го поправи психофизичкото здравје. Прошетка против депресија Одењето помага повеќе отколку лековите кај депресивните личности, покажа истражувањето спроведено на 156 луѓе во траење од 16 недели. Само 30 минути…

Морската риба помага во спречување на рак на дојка

Морската риба помага во спречување на рак на дојка

Доколку конзумирате риба како лососот, која е особено богата со омега-3 масни киселини, најмалку два пати неделно, ќе ја намалите шансата за добивање рак на дојка и до 14 проценти. До овој заклучок дошле експерти кои работеле на новото кинеско…

ДИЕТА: Строга цитрус диета

ДИЕТА: Строга цитрус диета

Цитрус диетата е една од најпознатите и најефикасните овошни диети. За држење на оваа диета потребна е силна желба и упорност и резултатите навистина може да ве изненадат. Кои се придобивките од цитрус диетата и воопшто од вклучувањето на цитрусното…

Природен лек против надуеност

Природен лек против надуеност

Ако често чувствувате надуеност и страдате од проблеми кои предизвикуваат надуеност во стомакот, еве еден едноставен, но многу ефикасен рецепт кој ќе го реши вашиот проблем. За подготовка на овој напиток потребна ви е една половина од мал ананас, 2…

Мерење притисок на двете раце може да ви го спаси животот

Мерење притисок на двете раце може да ви го спаси животот

Кога го мерите крвниот притисок, сторете го тоа на двете раце. На овој начин би можеле да откриете рани знаци за срцеви болести. Во светот годишно умираат над 17,3 милиони луѓе од срцеви заболувања, што според СЗО претставува 30 отсто од…

Со сок од брусница против инфекции

Со сок од брусница против инфекции

Консумирањето на сок од брусница навистина помага при инфекција на мочниот меур, а екстрактот од ова овошје би можел да помогне во одржување на медицинските инструменти чисти од бактерии, покажуваат истражувањата. Консумирањето на брусница е поврзано со превенција од инфекција…

Зошто пиперките се добри за видот?

Зошто пиперките се добри за видот?

Овошјето и зеленчукот најдобро е да ги јадете кога им е сезоната, бидејќи само тогаш нивните здравствени потенцијали можат во потполност да се искористат. Но, слободно може да ги користите и надвор од сезоната, тие повторно ќе имаат благотворно дејство.…

Кантарион: Лек против депресија и гинеколошки проблеми

Кантарион: Лек против депресија и гинеколошки проблеми

Кантарионот се покажа како исклучително успешен во лекување на многубројни психички заболувања, од депресија до трауми, а утврдено е и дека има помалку несакани дејствија од другите антидепресиви. Кантарионот се зема во облик на тоник, чај, масло или тинктура, а…

Хемикалиите од амбалажата штетни по здравјето

Хемикалиите од амбалажата штетни по здравјето

Забрзаниот начин на живот ги принуди луѓето секојдневно да конзумираат храна од разновидна амбалажа која е направена од широк спектар синтетички хемикалии. Со тек на време, хемикалиите од амбалажата завршуваат во храната која луѓето ја конзумираат, што може да доведе до акумулација на…