21 јуни, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОНов, минимален пораз на Металург

Нов, минимален пораз на Металург

metalurg

Ракометарите на Металург запишаа уште еден минимален пораз во Лигата на шампионите. Четата на Лино Червар, во претоследното коло во Д групата, загуби од Скјерн со 24:25 (11:13). Металург го имаше последниот шут на натпреварот, но обидот на Талевски на три секунди до крајот заврши над голот.

Металург, како и на претходните натпревари (исклучок е мечот со Шафхаузен) играше добро, беше достоен ривал, но одново му се случи еден лош период во играта, проткаен со технички грешки во нападот, по кој противникот се ‘одлепи’ на пристојна разлика, а потоа момците од Автокоманда фатија приклучок, но не изборија позитивен резултат.

Речиси гол за гол се играше во првите 21.минута, кога и нападот и одбраната на Металург добро функционираа. Потоа игралите во сино, направија четири технички грешки, кои Скјер сурово ги казни и од 9:9, во 27.минута стигна до 9:13.

Сепак Металург успеа до полувремето да ја преполови негативата, а можеше да има и гол негатива, но Божовиќ по истекот на времето од седмерец ја погоди гредата.

Најава дека следува лош период во играта на Металург беше вториот промашен седмерец на Божовиќ, на самиот старт од второто полувреме, Австриецот ја погоди стативата.

Скјер го засили темпото, профитираше од грешките на Металург и во 36.минута стигна до највисоката предност на мечот 11:17.

Промената во бековската линија, со малдите Талевски и Кузмановски, ја стабилизираше напаѓачката игра на Металург, чии играчи полека започнаа да ја топат предноста на Скјерн.

Во последните десет минути од мечот се влезе со гол предност за данскиот тим (19:20), Металург не реализира неколку напади за израмнување, кое дојде со голот на Кузмановски на две ипол минути до крајот (23:23).

До крајот сепак Данците постигнаа гол повеќе, а обидот на Талевски не беше прецизен.

Божовиќ го предводеше Металург со осум голови, а по три постигнаа Талевски, Кузмановски и Пешевски.

Металург во годинешната сезона во Лигата на шампионите ќе одигра уште еден натпревар, на 6.декември во Норвешка, против Елверум.