14 јуни, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОЛига Европа: Познати 15 учесници во нокаут фазата

Лига Европа: Познати 15 учесници во нокаут фазата

liga-evropa

Атлетик Билбао, Краснодар, Тотенхем, Базел, Виљареал, Шалке, Спарта, Лацио, Ливерпул, Брага и Сент Етиен, на коло до крајот обезбедија пласман во нокаут фазата во Лига Европа. Претходно пласман меѓу најдобрите 32 екипи во ова натпреварување обезбедија Молде, Дортмунд, Наполи, Рапид Виена.

Резултати, 5.коло:

Група А: Селтик-Ајакс 1:2, Молде-Фенербахче 0:2

Група Б: Рубин-Сион 2:0, Ливерпул-Бородо 2:1

Група Ц: Краснодар-Дортмунд 1:0, ПАОК-Габала 0:0

Група Д: Бриж-Наполи 0:1, Легија-Митјиланд 1:0

Група Е: Динамо Минск-Викторија Плзен 1:0, Виљареал-Рапид 1:о

Груша Ф: Брага-Либерец 2:1, Марсеј-Гронинген 2:1

Група Г: Лацио-Дњипро 3:1, Розенборг-Сен Етиен 1:1

Група Х: Бешикташ-Скендербег, Локомотив Москва-Спортинг 2:4

Група И: Басел-Фиорентина 2:2, Белененшеш-Лех 0:0

Група Ј: Монако-Андерлехт 0:2, Карабах-Тотенхем 0:1

Група К: Шачле-АПОЕЛ 1:0, Спарта-Астерас 1:0

Група Л: АЗ АЛкмар-Партизан 1:2, Аугзбург-Атлетик Билабо 2:3

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП