26 јуни, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОГолден Стејт испиша историја во НБА лигата

Голден Стејт испиша историја во НБА лигата

goden

Голден Стејт Вориорс влезе во историјата на НБА, како првиот тим кој сезоната ја започнал со 16 последовни победи. Актуелните шампиони до апсолутниот рекорд во лигата стигнаа со доминантна игра и убедлива победа над ЛА Лејкерс (111:77).

Голден Стејт го собори рекордот кој го делеше заедно со екипите на Вашингтон Капитолс (од сезоната 1948/49) и Хјустон Рокитс (од сезоната 1993/94).

На домашен терен Голден Стејт тргна агресивно уште од самиот почеток и по првата четвртина стекна предност од 19 поени, а победата ја обезбедија во втората четвртина, во која акумулираа уште дополнителни 18 поени вишок во однос на противникот.

Тимот до историската победа го предводеше Стеф Кари со 24 поени (10/21 од поле), девет асистенции и четири скока за 30 минути игра. Учинокот на Кари најдобро го следеа Дрејмод Грин (18 поени, 7 скока) и Леандро Барбоса (13 поени).

Лејкерси од друга страна го запишаа 14-от пораз во 16-от натпревар во сезоната. Коби Брајант веројатно го одигра својот најлош меч во кариерата, тој погоди само еден од 14-те обиди од полe, а на крајот имаше четири поени и шест скока.