10 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОИскуството на Баја Маре му пресуди на Металург

Искуството на Баја Маре му пресуди на Металург

baja-mare-metalurg

Ракометарите на Металург загубија од Баја Маре со 21:23 (9:13) во шестото коло, во Ц групата, во Лигата на шампионите. Металург го забележа четвртиот сезонски пораз, додека Баја Маре со третата победа се израмни на табелата, според бројот на бодовите, со водечките Скјерн и Мотор Запорожје.

Лошото отворање на натпреварот кое го имаше Металург во многу нешта покажа во кава насока ќе се движат случувањата на теренот.

Металург целиот натпревар го одигра во контраритам, особено во првото полувреме домашните играчи имаа проблеми да се справат со длабоката и агресивна зона на романскиот тим. Покрај тоа играчите на Баја Маре успеаја во намерите да го изолираат најдобриот играч на Металург, Божовиќ.

Тимот на Лино Червар никако не можеше да ја најде вистинската игра во нападот, а и на овој меч играчите на Металург во клучните моменти направија многу технички грешки.

Агресивната зона му донесе предност на романскиот состав од 1:5 по само пет минути игра. Во десеттата минута Ромаците имаа позитива од пет голови (3:8), а во 23-та на своето конто имаа постигнато двојно повеќе голови од Металург (6:12).

До крајот на полувремето Металург успеа да направи серија од 3:1 и на паузата да замине со негатива од четири голови (9:13).

Стартото на вториот дел навести подобра игра на Металург, по четири минути се доближи на два гола од противникот (12:14). Сепак искуството на ракометарите на Баја Маре не дозволи Металург да направи и целосен пресврт, туку лесно ја одржуваа предноста од два до–три гола.

На влезот во последните десет минути Металург лесно прокоцка четири напади да се доближи на само гол негатива, но за нивна среќа ниту противникот не успеваше да погоди.

Во финишот екипата успеа да ја раздвижи голманот Дупјачанец, неговите три одбрани во финишот му овозможија на Металург лесни погодоци и прво водство на мечот во 55.минута (21:20).

И наместо Металург целосно да го притисне противникот, во последните пет минути одново заредија грешките, Баја Маре до крајот постигна три гола и забележа значајна победа.

Голманот Дупјачанец беше најдобриот играч на Металург, тој натпреварот го заврши со 12 интервенции, додека Божовиќ со шест голови беше најефикасен на натпреварот.

Металург во наредното коло ќе го пречека украинскиот Мотор Запорожје, натпреварот ќе се одигра на 12.ноември.