16 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОМЗТ загуби кај Мега Лекс

МЗТ загуби кај Мега Лекс

mzt-mztmzt

МЗТ Скопје во петокот попладне беше поразен од Мега Лекс во рамки на четвртото коло од АБА лигата. Натпреварот во Сремска Митровица заврши со резултат 82:70 (8:26, 30:16, 27:15, 17:13).

Македонскиот шампион го заврши мечот со двоцифрена негатива, иако во 11 минута водеше со дури 20 разлика.

Главни причини за овој пораз треба да се барат во бројните грешки и недоволно ангажираната одбрана.

Мега Лекс до триумфот го предводеше македонскиот репрезентативец Предраг Самарџиски со 22 коша и 10 скока. Покрај македонскиот центар, кај Мега Лекс се истакна уште Луваву-Кабарот со 15 поени.

Луковиќ и Љубичиќ со по 16 поени беа најефикасни кај МЗТ Скопје.

МЗТ има скор од една победа и три порази, а следните натпревар го игра против Игокеа на домашен терен.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП