Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,096.21 0.01%    GRNT 1,234.43 0.05%    KMB 7,400.11 -0.02%    MPT 78,121.84 -0.92%    OHB 5,200.00 0%    RZTK 690.00 -1.43%    STB 1,210.00 -0.02%    STBP 657.00 0.15%    TEL 321.00 -1.03%    TNB 17,800.00 -0.14%    TTK 1,656.29 -2.57%    USJE 24,215.00 0%    

Повик за хуманост

Време: 10:01

Датум: јули 23, 2015

Категорија: ИЗДВОЕНО

donacija-cf

Нурај Алили има само 15 години и има големи планови за нејзината иднина.

Нурај има и Цистична Фиброза, но и дијабетес, целијакија и малнутриција кои дополнително ја влошуваат нејзината здравствена состојба поради што има потреба од  KОНЦЕНТРАТОР ЗА КИСЛОРОД за домашна употреба, кој ќе и помогне деновите почесто да ги поминува опкружена со нејзиното семејство, наместо осамено – во болничката соба. Најниска набавна цена на апаратот кај нас е околу 40.000 денари, а оние поквалитетните кои се и мобилни и кои овозможуваат подвижност и можност за социјализација се и значително поскапи, до 4.000 евра.

Здравствената состојба на Нурај брзо и сериозно се влошува од момент во момент и таа има потреба и од апарат за асистирано дишење и искашлување COUGH-ASSIST machine, со цена од околу 4.000 евра!

Ги молиме сите хумани граѓани на нашата земја кои имаат желба и можност да помогнат и да и овозможат на Нурај полесни и посреќни животни моменти, а на кои им се потребни дополнителни информации, да се јават на телефонот на Здружението 075 255 529 или да напишат во Пораки или на е-меил адресата на Здружението за ЦФ: [email protected]

Добредојдени се донации на финансиски средства за набавка на концентраторот и/или донација на машина за асистирано искашлување.

Уплатата може  да се изврши на жиро сметка на здружението:

Здружение за Цистична Фиброза
денарска сметка:
530-0403006873-70
Oхридска Банка АД Охрид,
Македонија

Со нагласок дека донацијата се однесува за: Набавка на концентратор за кислород и/или машина за асистирано дишење.

Машините ќе останат во трајна соспственост на Здружението.

Однапред Ви се заблагодаруваме.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Thoughts of the week – South Goawayland

  Thoughts of the week – South Goawayland

  South Goawayland is a state that although part of a peninsula in Europe still does not go out to sea. Although divided among the neighbors,…

 • Thoughts of the week – We could (or we can) ……..

  Thoughts of the week – We could (or we can) ……..

  Long time ago I’ve seen a Yugoslav war movie. Kole Angelovski played a brilliant role in the same movie. I do not remember what the…

 • Thoughts of the week – Once upon a time, and maybe even today

  Thoughts of the week – Once upon a time, and maybe even today

  1986 was an interesting year. We were finishing primary school, we had our first dancing squeezers (also known for our generation as tango) at the…

 • Thoughts of the week – NASA conquers Titan, in our country there is no one to cut the grass

  Thoughts of the week – NASA conquers Titan, in our country there is no one to cut the grass

  I read on web portals that NASA will send a drone to explore the atmosphere and surface of Titan – the moon of planet Saturn.…

 • Цената на нафтата е на најниско ниво во последните 6 и пол години! Земете 50 ЕВРА и заработете тргувајќи со цената на нафтата на светската берза!

  Цената на нафтата е на најниско ниво во последните 6 и пол години! Земете 50 ЕВРА и заработете тргувајќи со цената на нафтата на светската берза!

  Во текот на месец Август цената на нафтата падна за 12%, а од максимумот што го имаше  достигнато во Јуни,во моментов е пониска за  30%.…

 • Како заработив 5.000 долари за 2 месеци (видео)

  Како заработив 5.000 долари за 2 месеци (видео)

  Тој не се занимава со финансии ниту пак со економија, но Саша Ристиќ, советник во HR агенција од Скопје, за 2 месеци заработи преку 5.000…

 • Помош!-На малата Тамара и се заканува траен инвалидитет

  Помош!-На малата Тамара и се заканува траен инвалидитет

  Велешкото семејство Димовски не може да добие согласност за корекција на вградената шипка во‘рбетот на малата Тамара. Операцијата беше извршена на почетокот од годинава, но…

 • Најубавите македонски песни, поддржани од врвните мајстори на старите инструменти на новиот албум на групата Дрим Тим

  Најубавите македонски песни, поддржани од врвните мајстори на старите инструменти на новиот албум на групата Дрим Тим

  Да се патува низ светот, и притоа да се промовира македонска народна музика, нејзините автентични звуци и самата историја на македонскиот народ раскажана преку песната…

 • Фејсбук ви ги прикажува најзначајните моменти од 2013-та година

  Фејсбук ви ги прикажува најзначајните моменти од 2013-та година

  Друштвената мрежа „Фејсбук“ направи преглед на вашите најважни случувања во 2013-та година, како и листа на работи кои најмногу сте ги споделувале или „лајкнувале“. Како…

 • Кратки вести од светот

  Кратки вести од светот

  Вашингтон – Работниците во рестораните за брза храна во САД повторно штрајкуваат и се одлучија да ја прекинат работата на 24 часа, за да се изборат…