Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,096.21 0.01%    GRNT 1,234.43 0.05%    KMB 7,400.11 -0.02%    MPT 78,121.84 -0.92%    OHB 5,200.00 0%    RZTK 690.00 -1.43%    STB 1,210.00 -0.02%    STBP 657.00 0.15%    TEL 321.00 -1.03%    TNB 17,800.00 -0.14%    TTK 1,656.29 -2.57%    USJE 24,215.00 0%    

Помош!-На малата Тамара и се заканува траен инвалидитет

Време: 08:51

Датум: ноември 19, 2014

Категорија: ИЗДВОЕНО

tami

Велешкото семејство Димовски не може да добие согласност за корекција на вградената шипка во‘рбетот на малата Тамара.

Операцијата беше извршена на почетокот од годинава, но корекцијата не може да се изврши во Македонија поради недостаток на соодветна апаратура. Операцијата може да се изврши во Хрватска каде што чини 30.000 евра, но од Фондот на Димовски им било соопштено, дека истата може да се реализира и во нашата земја.

Димовски за операцијата на Тамара за сега добиле три опции за интервенции во странство.

tamara

Моменталното искривување на ‘рбетот кај Тамара е 80%, што е само 20% од доведување до траен инвалидитет. Левата нога на Тамара е за десетина сантиметри пониска, а според кажувањето на докторите таа веќе има изгубено педесет сантиметри во висината.

Според мајката на Тамара, до сега ниту еден доктор во Македонија не се нафатил да ја направи корекцијата која е потребна. За подобрување на состојбата на Тамара се потребни повеќе интервенции, но Димовски бараат  и брза реакција поради влошената состојба на нивното дете.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Thoughts of the week – South Goawayland

  Thoughts of the week – South Goawayland

  South Goawayland is a state that although part of a peninsula in Europe still does not go out to sea. Although divided among the neighbors,…

 • Thoughts of the week – We could (or we can) ……..

  Thoughts of the week – We could (or we can) ……..

  Long time ago I’ve seen a Yugoslav war movie. Kole Angelovski played a brilliant role in the same movie. I do not remember what the…

 • Thoughts of the week – Once upon a time, and maybe even today

  Thoughts of the week – Once upon a time, and maybe even today

  1986 was an interesting year. We were finishing primary school, we had our first dancing squeezers (also known for our generation as tango) at the…

 • Thoughts of the week – NASA conquers Titan, in our country there is no one to cut the grass

  Thoughts of the week – NASA conquers Titan, in our country there is no one to cut the grass

  I read on web portals that NASA will send a drone to explore the atmosphere and surface of Titan – the moon of planet Saturn.…

 • Цената на нафтата е на најниско ниво во последните 6 и пол години! Земете 50 ЕВРА и заработете тргувајќи со цената на нафтата на светската берза!

  Цената на нафтата е на најниско ниво во последните 6 и пол години! Земете 50 ЕВРА и заработете тргувајќи со цената на нафтата на светската берза!

  Во текот на месец Август цената на нафтата падна за 12%, а од максимумот што го имаше  достигнато во Јуни,во моментов е пониска за  30%.…

 • Повик за хуманост

  Повик за хуманост

  Нурај Алили има само 15 години и има големи планови за нејзината иднина. Нурај има и Цистична Фиброза, но и дијабетес, целијакија и малнутриција кои…

 • Како заработив 5.000 долари за 2 месеци (видео)

  Како заработив 5.000 долари за 2 месеци (видео)

  Тој не се занимава со финансии ниту пак со економија, но Саша Ристиќ, советник во HR агенција од Скопје, за 2 месеци заработи преку 5.000…

 • Најубавите македонски песни, поддржани од врвните мајстори на старите инструменти на новиот албум на групата Дрим Тим

  Најубавите македонски песни, поддржани од врвните мајстори на старите инструменти на новиот албум на групата Дрим Тим

  Да се патува низ светот, и притоа да се промовира македонска народна музика, нејзините автентични звуци и самата историја на македонскиот народ раскажана преку песната…

 • Фејсбук ви ги прикажува најзначајните моменти од 2013-та година

  Фејсбук ви ги прикажува најзначајните моменти од 2013-та година

  Друштвената мрежа „Фејсбук“ направи преглед на вашите најважни случувања во 2013-та година, како и листа на работи кои најмногу сте ги споделувале или „лајкнувале“. Како…

 • Кратки вести од светот

  Кратки вести од светот

  Вашингтон – Работниците во рестораните за брза храна во САД повторно штрајкуваат и се одлучија да ја прекинат работата на 24 часа, за да се изборат…