Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,096.21 0.01%    GRNT 1,234.43 0.05%    KMB 7,400.11 -0.02%    MPT 78,121.84 -0.92%    OHB 5,200.00 0%    RZTK 690.00 -1.43%    STB 1,210.00 -0.02%    STBP 657.00 0.15%    TEL 321.00 -1.03%    TNB 17,800.00 -0.14%    TTK 1,656.29 -2.57%    USJE 24,215.00 0%    

Најубавите македонски песни, поддржани од врвните мајстори на старите инструменти на новиот албум на групата Дрим Тим

Време: 08:10

Датум: ноември 18, 2014

Категорија: ИЗДВОЕНО

muzika-naslov

Да се патува низ светот, и притоа да се промовира македонска народна музика, нејзините автентични звуци и самата историја на македонскиот народ раскажана преку песната е предизвик за секој музичар. Водени токму од желбата да се создаде музички проект што ќе остане со генерации, популарната македонска група “Дрим Тим” привршува проект во кој се препеани најпознатите македонски народни песни од неколку од најдобрите македонски музички уметници, а ќе има и авторски песни од самите членови на групата.  Влатко Лозановски, Миле Кузмановски се само дел од гостите на овој албум, а љубителите на добриот звук ќе имаат можност по самата промоција која се планира почеток на декември, да дојдат до овој антологиски музички албум, кој ќе има ДВД и ЦД издание, и да уживаат. Сите песни се снимени во живо, ќе имаат нов помодерен звук и аранжман, а изведени се од врвни мајстори на народните инструменти.  Албумот ќе претставува вистински музички раритет, а потврда за тоа е досегашната популарност на you tube на дел од песните.

muzika33

Имено песната,, Ти само ти,, на Дрим Тим  деновиве ја заокружи бројката од над 400 000 прегледи на интернет. Марјан Коцев еден од двајцата вокали на групата и  Александар Ангелов кларинетист велат дека, не ги изненадува бројката. Оваа песна е вистински хит. Луѓето на секоја веселба, бараат да им ја свириме. Затоа е и доста присутна на семејните прослави, отвораат youtube и се веселат заедно со нас. Со нашата музика топлиме многу срца и многу ни е мерак што Македонците каде и да се, знаат да препознаат добра музика. Исто така меѓу најслушаните на интернет се и неколку други песни на Дрим Тим, како што е и Розо моја со над 250 000 прегледи на youtube.

muzika11

Дрим Тим пред три години издаде ДВД со избрани вкупно 22 македонски песни, мелодии, меѓу кои Жал за Деспина и Лична Јовано на Наум Петрески,, Љубовен танц на Марјан Коцев, проклет да биде на Благица Калева, Пеј животе на Сузана Гавазова.  Во групата членуваат Сашко Велков (хармоника), Коки Коцев (труба), Александар Ангелов (кларинет) Ангел Ќосев и Драги Станков (клавијатури), Марјан Коцев и Дејан Николов-Чуле (вокали) и Гоце Илиовски (тапани), сите имаат завршено музичка академија во Скопје.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Thoughts of the week – South Goawayland

  Thoughts of the week – South Goawayland

  South Goawayland is a state that although part of a peninsula in Europe still does not go out to sea. Although divided among the neighbors,…

 • Thoughts of the week – We could (or we can) ……..

  Thoughts of the week – We could (or we can) ……..

  Long time ago I’ve seen a Yugoslav war movie. Kole Angelovski played a brilliant role in the same movie. I do not remember what the…

 • Thoughts of the week – Once upon a time, and maybe even today

  Thoughts of the week – Once upon a time, and maybe even today

  1986 was an interesting year. We were finishing primary school, we had our first dancing squeezers (also known for our generation as tango) at the…

 • Thoughts of the week – NASA conquers Titan, in our country there is no one to cut the grass

  Thoughts of the week – NASA conquers Titan, in our country there is no one to cut the grass

  I read on web portals that NASA will send a drone to explore the atmosphere and surface of Titan – the moon of planet Saturn.…

 • Цената на нафтата е на најниско ниво во последните 6 и пол години! Земете 50 ЕВРА и заработете тргувајќи со цената на нафтата на светската берза!

  Цената на нафтата е на најниско ниво во последните 6 и пол години! Земете 50 ЕВРА и заработете тргувајќи со цената на нафтата на светската берза!

  Во текот на месец Август цената на нафтата падна за 12%, а од максимумот што го имаше  достигнато во Јуни,во моментов е пониска за  30%.…

 • Повик за хуманост

  Повик за хуманост

  Нурај Алили има само 15 години и има големи планови за нејзината иднина. Нурај има и Цистична Фиброза, но и дијабетес, целијакија и малнутриција кои…

 • Како заработив 5.000 долари за 2 месеци (видео)

  Како заработив 5.000 долари за 2 месеци (видео)

  Тој не се занимава со финансии ниту пак со економија, но Саша Ристиќ, советник во HR агенција од Скопје, за 2 месеци заработи преку 5.000…

 • Помош!-На малата Тамара и се заканува траен инвалидитет

  Помош!-На малата Тамара и се заканува траен инвалидитет

  Велешкото семејство Димовски не може да добие согласност за корекција на вградената шипка во‘рбетот на малата Тамара. Операцијата беше извршена на почетокот од годинава, но…

 • Фејсбук ви ги прикажува најзначајните моменти од 2013-та година

  Фејсбук ви ги прикажува најзначајните моменти од 2013-та година

  Друштвената мрежа „Фејсбук“ направи преглед на вашите најважни случувања во 2013-та година, како и листа на работи кои најмногу сте ги споделувале или „лајкнувале“. Како…

 • Кратки вести од светот

  Кратки вести од светот

  Вашингтон – Работниците во рестораните за брза храна во САД повторно штрајкуваат и се одлучија да ја прекинат работата на 24 часа, за да се изборат…