21 февруари, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОДел Боске го најави своето повлекување како селектор

Дел Боске го најави своето повлекување како селектор

DelBosqueCosta

Селекторот на Шпанија, Винсенте дел Боске најави дека ќе го напушти кормилото на репрезентацијата по европското првенство во Франција 2016-та.

Актуелниот договор на Дел Боске истекува во 2016-та година.

„Сигурно нема да го продолжам договорот. Во секој случај, кога ќе пристигнеме во Франција, ќе видиме. Теоретски, тоа е мојата цел засега“, вели селекторот на „црвената фурија“.

Дел Боске, кој во декември ќе полни 64 години, беше избран за селектор во јули 2008-ма, откако Шпанија го ја освои титулата првак на Европа.

Тој со Шпанија потоа стана светски првак во Јужна Африка во 2010-та, а исто така и шампион на Европа во 2012-та година.

Шпанија на последниот Мундијал во Бразил доживеа фијаско, поради тоа што го заврши натпреварувањето уште во групната фаза. „Црвената фурија“ моментално го дели второто место во Групата Ц за квалификациите за ЕП, со еден пораз против Словачка, и две победи против Луксембург и Македонија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП