25 јули, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОФудбалските тимови со најпродавани дресови во светот

Фудбалските тимови со најпродавани дресови во светот

Gareth Bale Officially Unveiled At Real Madrid

Фудбалските фанови го поддржуваат тимот во секој поглед. Еден од најчестите е да го носиш дресот на тимот. Продажбата на дресови е бизнис од неколку милијарди долари.

¾ од овој пазар е контролиран од двете најголеми компании во индустријата – „Adidas“ и „Nike“. За 2012-та од продажбата на само фудбалски дресови, двете фирми заедно имаат приходи во вредност од 4,2 милијарди долари.

Поради тоа не е изненадувачки дека и двете компании се согласуваат да плаќаат и по 50 милиони долари и повеќе за договор со голем фудбалски тим на година. Покрај официјалните спонзори на опремата, компаниите како „Emirates Airline“ и „Samsung“ плаќаат дополнителни 30 – 50 милиони долари, за нивното лого да биде на градите на играчите.

Погледнете кои се 10-те фудбалски екипи кои продаваат најмногу дресови:

1. Манчестер Јунајтед – 1,4 милиони парчиња годишно.

Прв пат имаме ист резултат. Тимот на „црвените ѓаволи“ е основан во 1878-та година. Производител на дресовите е „Nike“, а спонзор е „AON“. Од сезоната 2014/15 спонзор ќе биде „Chevrolet“.

1. Реал Мадрид – 1,4 милиони парчиња годишно.

Другиот тим на првата позиција е Реал Мадрид. Ги нарекуваат „лос бланкос“ поради белите дресови. Производител е „Adidas“, а спонзор е „Emirate Airlines“.

3. Барселона – 1.15 милиони парчиња годишно.

Боите на дресовите се исти како на каталонското знаме. Производител е „Nike“, а спонзор е „Qatar Airways“.

4. Челзи – 910.000 парчиња годишно.

Во 2003-та година тимот беше купен од рускиот милијардер Роман Абрамович. Дресовите се сини, а резервните бели. Производител е „Adidas“, а спонзор е „Samsung“.

5. Баерн Минхен – 880.000 парчиња годишно.

Ова е најуспешниот германски клуб со најмногу национални титули. Производител е „Adidas“, а спонзор е „Deutsche Telecom“.

6. Ливерпул – 810.000 парчиња годишно.

Дресот е црвен, а резервниот тим е во бела, црна и црвена. До неодамна се правеа од „Adidas“, но сега производител е „Warrior“. Спонзор е британската банка „Standard Chartered“.

7. Арсенал – 800.000 парчиња годишно.

Клупот е основан во 1886-та година. Играат на „Emirates Stadium“ во Лондон. Дресовите се црвени со бели ракави, а резервниот е жолт. Во моментов се прават од „Nike“, но од следната година влегува во сила договорот со „Puma“. Спонзор е „Emirates Airlines“.

8. Јувентус – 480.000 парчиња годишно.

Клубот е основан во 1897-та година во Торино. Дресовите се во бела и црна боја и се произведуваат од „Nike“. Вториот е жолт.

9. Интер Милан – 425.000 парчиња годишно.

Дресот е со сини и црни ленти и го произведува „Nike“. Спонзор е „Pirelli“.

10. Милан – 350.000 парчиња годишно.

Црвената и црната се боите на тимот од 1899-та година, па наваму. Производител е Adidas, а спонзор е „Emirates Airlines“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП