29 мај, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАBlue Origin на Безос планира нови летови во вселената почнувајќи од 19...

Blue Origin на Безос планира нови летови во вселената почнувајќи од 19 мај

Вселенската компанија на американскиот милијардер Џеф Безос, Blue Origin, објави дека ќе ги обнови вселенските летови од 19 мај, по проблемот со летот пред неполни две години.

Следниот лет на Blue Origin ќе биде седми со луѓе во ракети лансирани од Западен Тексас, пишува Блумберг.

Многу од нив требаше да бидат изведени по лансирањето на ракетата во септември 2022 година, што заврши неуспешно, кога ракетата почна да отстапува од планираниот курс набргу по полетувањето, пишува АП.

Blue Origin се занимава со лансирање речиси 20 години и ги започна своите први експерименти за НАСА во 2019 година, а првите патници ги лансираше до работ на вселената во 2021 година.

Компанијата, која се смета за иден клучен стратешки ривал на SpaceX, исто така гради џиновска ракета од орбитална класа и има за цел да испрати луѓе на Месечината подоцна оваа деценија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП