22 мај, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАSpaceX на Маск ја лансираше најмоќната ракета на светот, се распадна при...

SpaceX на Маск ја лансираше најмоќната ракета на светот, се распадна при враќање на Земјата

Ракетата Starship на SPACEX, дизајнирана евентуално да испрати астронаути на Месечината, заврши речиси цел пробен лет во вселената денеска при својот трет обид, но беше уништена при враќањето на Земјата откако стигна подалеку од кога било.

За време на директен пренос на летот, коментаторите на SpaceX рекоа дека контролата на мисијата ја изгубила комуникацијата со вселенското летало за време на неговото повторно влегување во атмосферата со хиперсонична брзина.

Леталото се приближувало до планираното место за пад во Индискиот Океан околу еден час по лансирањето од Јужен Тексас.

Неколку минути подоцна, SpaceX потврди дека леталото е „изгубено“. Најверојатно изгорел или се распаднал при повторно влегување или паѓање во морето.

Од нејасни причини, SpaceX одлучи да прескокне една од примарните цели на пробниот лет – обид да се запали повторно еден од моторите Raptor на Starship додека лебди во ниска орбита. Ова се смета за клучно за идниот успех.

Сепак, исполнувањето на многу од планираните цели на летот претставува пресвртница во развојот на вселенско летало кое е клучно за растечкиот сектор за лансирање на сателити на SpaceX, основан во 2002 година од Илон Маск, и лунарната програма на НАСА.

Шефот на НАСА, Бил Нелсон, му честиташе на SpaceX за, како што рече, „успешниот тест-лет“.

Претседателката на SpaceX Гвин Шотвел на X објави дека тоа е „неверојатен ден“.

Ги надмина двата претходни лета

Двостепеното летало, кое се состои од брод за крстарење Starship поставен на врвот на ракетен фрлач Super Heavy, подигнат од локацијата за лансирање Starbase на компанијата во близина на селото Бока Чика, на брегот на Заливот во Тексас.

Леталото далеку ги надмина двата претходни лета, кои беа прекинати со експлозии неколку минути по лансирањето.

Компанијата однапред призна дека постои голема веројатност нејзиниот последен лет да заврши со уништување на леталото пред крајот на мисијата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП