13 јуни, 2024
ПочетнаАВТОБИЗМаск тврди дека кинеските производители на електрични автомобили ќе ги „распарчат“ ривалите...

Маск тврди дека кинеските производители на електрични автомобили ќе ги „распарчат“ ривалите без трговски бариери

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, изјави во средата дека кинеските производители на автомобили ќе ги „распарчат“ светските ривали без трговски бариери. Тој посочи дека Tesla се натпреварува со кинеската компанија BYD за превласт на светскиот пазар.

Коментарите на Маск дојдоа откако BYD поддржан од Ворен Бафет, со своите поевтини модели и поразновидна постава, го надмина Tesla како најпродавана компанија за електрични возила во светот минатиот квартал, и покрај големото намалување на цената на американскиот производител во 2023 година.

Кинеските автомобилски компании беа „најконкурентни“ и „ќе имаат значителен успех надвор од Кина, во зависност од тоа какви тарифи или трговски бариери ќе бидат поставени“, им рече Маск на аналитичарите. Тој оцени дека кинеските автомобили се „исклучително добри“ и дека ќе ја надминат конкуренцијата доколку не се воспостават трговски бариери.

Кинеското Министерство за надворешни работи во четвртокот соопшти дека не знае за коментарите на Маск, но дека е посветено на „одржување фер, праведно и отворено деловно опкружување“.

Маск започна ценовна војна минатата година за да ги привлече потрошувачите погодени од високите трошоци за задолжување, притискајќи ги маржите на Тесла, што ги загрижи инвеститорите. Маск во средата рече дека Tesla достигнува природно ограничување за намалување на трошоците со својата постоечка линија.

Tesla планира да започне со производство на поевтин масовен компактен кросовер со кодно име Redwood во средината на 2025 година во фабриката во Тексас за да се натпреварува со евтините ривали.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП