16 април, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕВеднаш повикајте Итна помош, ова се првите симптоми на мозочен удар

Веднаш повикајте Итна помош, ова се првите симптоми на мозочен удар

Првиот симптом на мозочен удар се јавува седум дена пред главниот мозочен удар.

Првата е причина за скратување на животниот век кај жените, а втората кај мажите. Како резултат на мозочен удар, една третина од пациентите умираат, друга третина имаат тешка попреченост, а само една третина се враќаат на своите претходни активности.

Мозочниот удар е состојба која бара итна медицинска интервенција. Протокот на крв и кислород до дел од мозокот е прекинат. Затоа е од суштинско значење времето за одење на лекар. За среќа, некои симптоми може да бидат вистински аларм, дури и пред да се случи мозочен удар. Мозочниот удар пациентите често го опишуваат како гром од ведро небо. Иако ова може да биде вистина, понекогаш телото испраќа предупредувања неколку дена пред мозочен удар.

Истражувањето, објавено во списанието на Американската академија за неврологија, вели дека предупредувачките знаци за исхемичен мозочен удар може да се појават седум дена пред големиот удар.

Исхемичен мозочен удар се јавува кога згрутчувањето на крвта го блокира протокот на крв и кислород до вашиот мозок. Студијата објаснува дека 80 отсто од мозочните удари се исхемични и често им претходи „предупредувачки мозочен удар“ или мини-мозочен удар.

„Еден од предупредувачките знаци е ненадејната атаксија – невролошки симптом кој се рефлектира со несмасни движења и нарушување на рамнотежата“, наведуваат лекарите.

Кои се симптомите на атаксија?

Тешкотии со одржување на рамнотежа додека стоите

Лебдење при одење

Тешкотии во зборувањето

Некоординирани, несмасни движења на рацете

Тресење (тремор), што обично е полошо кога се допира

Вртоглавица

Што откри истражувањето?

Студијата опфатила 2.416 луѓе кои преживеале исхемичен мозочен удар. 549 луѓе доживеале атаксија пред да доживеат мозочен удар. Во повеќето случаи, првите предупредувачки знаци се појавија седум дена пред исхемичниот мозочен удар.

„Оваа студија покажува дека најефикасните третмани треба да се започнат во рок од неколку часа од првиот почеток на атаксија“, вели авторот на студијата Питер Ротвел.

Како да се намали ризикот од мозочен удар?

„Водењето здрав начин на живот е еден од најдобрите начини да се намали веројатноста за мозочен удар“, велат лекарите.

Се препорачува исхрана со малку маснотии и богата со влакна полна со овошје, зеленчук и цели зрна.

Треба да го контролирате и внесот на сол, што значи да не јадете повеќе од шест грама од популарниот зачин дневно. Премногу сол може да го зголеми вашиот крвен притисок, што е отскочна даска за мозочен удар. Исто така, важно е редовно да вежбате, да го намалите внесот на алкохол и да престанете да пушите.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП