14 јуни, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОЛазаров го објави поширокиот список за ЕП

Лазаров го објави поширокиот список за ЕП

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров, го објави поширокиот список на ракометари кои ќе конкурираат за настап на Европското првенство во Германија.

Лазаров на поширокиот список има 35 ракометари, а за настап на Европското превевство, непосредно пред почетокот ќе може да пријави 20 ракометари. Пред секој натпревар во фазата по групи Лазаров ќе пријавива 16 играчи.

Македонија на Европското првенство се наоѓа во исклучително тешка група со Франција, домаќинот Германија и Швајцарија.

Првиот натпревар Македонија ќе го одигра со Франција на 10 јануари, четири дена подоцна противник ќе биде Германија, а во 16 декември ракометарите ќе се сретнат со Швајцарија.

Поширокиот список на селектор Лазаров:

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП