23 февруари, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАТелефонот не ви се полни? Пробајте го ова едноставно решение

Телефонот не ви се полни? Пробајте го ова едноставно решение

Секој од нас барем еднаш се сретнал со овој проблем: го ставете телефонот на полнач, а тој не прави ништо. Знаеме колку е фрустрирачки кога телефонот не се полни, па затоа еве едноставни (и еден од најевтините) совети кои можат да помогнат.

Иако може да има проблеми со софтверот, почесто отколку што мислите, тоа е многу поедноставна работа: портот за полнење едноставно е затнат со прашина.

Доколку немате маска што го штити овој дел од телефонот, тој е постојано изложен на надворешни влијанија, а тоа вклучува нечистотија и прашина, кои колку и да се трудите се неизбежни.

Можеби изгледа како да ја одржувате вашиот работна површина чиста, но иако можеби не ни забележувате, вашите џебови се полни со доволно прашина и трошки кои на крајот го затнуваат приклучокот на телефонот, така што полнењето не работи.

Ако го имате телефонот повеќе од шест месеци и забележите дека полначот станува се помалку стабилен кога го користите (особено ако се мачите да го вметнете полначот во приклучокот), голема е веројатноста дека нечистотијата е виновна.

Чистењето на приклучокот е многу едноставна задача: се што ви треба е чепкалка за заби или сличен тенок предмет што ќе можете да го „боцкате“ доволно длабоко во телефонот за да го исчистите.

Најдобро е да користите дрво или пластика бидејќи има помали шанси да се изгребе нешто во телефонот, но ако го немате при рака може да се користи на пример игла, само внимавајте.

Ако имате USB-C ќе мора да чистите околу конекторот што е во средината на приклучокот, а ако имате Lightning порта, можете да чистите и со движења напред-назад. Единственото нешто што е важно е да бидете внимателни, а големи се шансите да ја извадите целата нечистотија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП