14 јули, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАMicrosoft претстави два нови чипови за глобалната борба во областа на вештачката...

Microsoft претстави два нови чипови за глобалната борба во областа на вештачката интелигенција и облак компјутерите

Microsoft најави два нови компјутерски чипови, придружувајќи им се на другите големи технолошки фирми кои – соочени со високите трошоци за услугите за вештачка интелигенција (AI) – го носат клучното производство под свој покрив.

Познатата американска компанија објави дека не планира да ги продава овие чипови одделно, туку наместо тоа ќе ги користи за водење на сопствена софтверска понуда, како дел од услугата за компјутерскиот облак Azure.

На конференцијата за развивачи Ignite во Сиетл, Microsoft го претстави новиот чип, наречен Maia, дизајниран да ги забрза задачите за пресметување со вештачка интелигенција и да ја обезбеди основата за својата услуга „Copilot“, која ќе чини 30 долари месечно на основа на претплата и за деловните корисници на софтвер, како програмери кои сакаат да бидат во бизнисот со прилагодување на вештачката интелигенција.

Чипот Maia е дизајниран да работи големи јазични модели, еден вид софтвер за вештачка интелигенција што ја поддржува услугата Azure OpenAI на Microsoft и е производ на соработката на Microsoft со креаторот на ChatGPT OpenAI.

Microsoft и другите технолошки гиганти како Alphabet се борат со високите трошоци за обезбедување услуги за вештачка интелигенција, кои можат да бидат десет пати повисоки отколку за традиционалните услуги како што се пребарувачите.

„Сметаме дека ова ни дава начин да им обезбедиме на нашите клиенти подобри решенија кои се побрзи, поевтини и подобри“, рече Скот Гатри, извршен потпретседател на групата за облак компјутери и вештачка интелигенција на Microsoft.

Microsoft исто така рече дека следната година на своите корисници на Azure ќе им понуди облак услуги кои работат на најновите водечки чипови од Nvidia и AMD. Microsoft соопшти дека го тестира GPT 4 – најнапредниот модел на OpenAI – на AMD чипови.

Вториот чип на Microsoft што ќе биде објавен е дизајниран и за да заштеди внатрешни трошоци и како одговор на понудата од неговиот главен ривал во облакот, веб-услугите на Amazon. Наречен Cobalt, новиот чип е централна процесорска единица направена со технологија од Arm Holdings. Microsoft соопшти дека веќе го тестирал Cobalt за нејзината алатка за деловни пораки, Teams.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП