недела, 10 декември 2023
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАКина тврди дека ја развила најбрзата интернет мрежа во светот

Кина тврди дека ја развила најбрзата интернет мрежа во светот

„Huawei Technologies“ и „China Mobile“ изградија интернет мрежа од 3.000 километри што го поврзува Пекинг со југот, што земјата го промовира како најнов технолошки пробив, пишува „Bloomberg“.

Двете фирми ги здружија силите со Универзитетот Цингхуа и истражувачката фирма „Cernet.com“ за да ја изградат, како што тврдат, првата интернет мрежа во светот која ќе постигне „стабилен и сигурен“ пропусен опсег од 1,2 терабити во секунда – неколку пати побрзи од вообичаените брзини низ целиот свет. Испитувањата започнаа на 31 јули и оттогаш поминаа различни тестови кои го потврдуваат постигнувањето, се вели во соопштението на Универзитетот.

Цингхуа го промовира проектот како прв во индустријата што е целосно изграден на неслободна технологија. Исто така, му припишува клучно место на „Huawei“ во работата.

Во август, кинеската компанија предизвика возбуда кога објави паметен телефон 5G со софистициран процесор произведен во Кина, што стана точка на гордост во кинеската држава и на социјалните мрежи. Настанот, исто така, предизвика дебата во Вашингтон за тоа дали администрацијата на Џо Бајден отишла доволно далеку во обидите да го спречи кинескиот технолошки напредок.

Новата мрежа „се работи врз основа на клучни технологии во сопственост на Кина“, се вели во соопштението на кинеската новинска агенција Ксинхуа објавено на нејзината веб-страница.

„Bloomberg News“ не можеше да ја потврди вистинитоста на овие тврдења.

Во февруари, „Nokia“, која е глобален конкурент на „Huawei“, објави дека постигнала брзина од 1,2 терабити во секунда во текот на околу 118 километри на мрежа со оптички влакна во Европа.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП