14 јули, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОПСЖ ја продолжи соработката со Nike

ПСЖ ја продолжи соработката со Nike

psg nova

Раководството на ПСЖ постигна договор за продолжување на договорот со компанијата за спортска опрема – „Nike“.

Според новиот договор кој ќе биде долгорочен во наредните 8-10 години, францускиот клуб ќе добие по 20 милиони евра по година. Со дополнителните бонуси, кои ќе бидат внесени во клаузулите, сумата може да достигне до 30 милиони евра.

Актуелниот договор на ПСЖ со компанијата му носи на тимот по 6.5 милиони евра по сезона.

Претходно се појави информација дека парижаните ќе се откажат од услугите на „Nike“ по 25 години заедничка соработка, бидејќи беа водени преговори со „Adidas“ и „Puma“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП