27 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОРеал по мечот со Севиља: Вакво нешто досега не сме виделе

Реал по мечот со Севиља: Вакво нешто досега не сме виделе

Фудбалерите на Севиља и Реал Мадрид одиграа 1:1 во натпреварот од 10. коло на шпанската Ла Лига на стадионот Рамон Санчез Писхуан, кој речиси беше исполнет до врв. Во многу интересен и значаен натпревар, Севиља поведе во 74. минута, кога Давид Алаба го одврати центаршутот од левата страна во сопствената мрежа под притисок на Јусеф Ен Несири, кој беше на негов грб. Само четири минути подоцна Реал израмни, а Дани Карвахал постигна гол со глава.

Иван Ракитиќ го одигра целиот натпревар во дресот на Севиља и беше меѓу најдобрите поединци, а на другата страна во игра влезе Лука Модриќ во 67. минута. Реал Мадрид е на врвот на табелата со 25 бодови, три повеќе од второпласираната Џирона и четири повеќе од Барселона, но двата тима имаат натпревар помалку. Очигледно Реал навистина го чувствува притисокот на своите следбеници на табелата, бидејќи веднаш по натпреварот со Севиља жестоко излегоа пред медиумите.

Сите во Реал се согласни

„Никогаш досега не сме виделе вакво нешто“, беше изјавата на Реал Мадрид по натпреварот која ја објави шпанскиот весник „Марка“. Нејасно е кој точно ја дал изјавата, но сигурно е дека станува збор за официјална комуникација од кралскиот клуб. „Совршена тимска работа“, е ироничен додаток на изјавата во која се критикува судењето, што во Мадрид очигледно се чувствуваше поволно за Севиља.

„Не е важно кој ни ја дал изјавата, сите се чувствуваа исто. Оние кои играа и оние кои се во клубот како дел од раководната структура, сите беа убедени дека Реал Мадрид не смее да игра фудбал во Севиља, вели Марка во текстот.

Навивачите сметаат дека на Реал не му беше досуден пенал

Според мадридските медиуми, гневни се и навивачите на Реал, кои сметаат дека судијата Де Бургос Бенгоеткеа имал еден критериум за домашните, а друг за гостите од првата минута од натпреварот. Во својата изјава по натпреварот, Анчелоти одби да го коментира судењето, но истакна дека тоа го прави за да избегне казна, па јасно стави до знаење дека нема ништо убаво да каже. Најмногу се зборува за ситуацијата од првото полувреме. Реал можеше да поведе доколку судијата досуди пенал за гостите. Навас налета на Винисиус и навивачите имаат впечаток дека требаше да биде чист пенал за Реал.