14 јули, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈА„Huawei“ подготвува 5G смартфон од средна класа

„Huawei“ подготвува 5G смартфон од средна класа

Кинескиот технолошки гигант „Huawei“ може да лансира 5G смартфон од средна класа веќе во октомври, пишува локалното издание „IT Times“. Ова би бил уште еден знак дека компанијата успеала да ги надмине американските санкции.

Од 2019-та година, Соединетите Држави го ограничија пристапот на „Huawei“ до алатките за производство на чипови кои се неопходни за создавање на најнапредните модели на паметни телефони. Компанијата можеше да објави само ограничен број 5G модели користејќи ги претходно акумулираните залихи на чипови.

„Huawei“ може да лансира 5G верзија на своите нови телефони од средна класа во октомври или ноември, објави „IT Times“, цитирајќи извори од синџирот на снабдување.

Технолошкиот гигант не одговори веднаш на барањето за коментар од „IT Times“, кој е во сопственост на шангајската единица на државниот „China Telecom“.

Минатиот месец „Huawei“ го лансираше смартфонот „Mate 60 Pro“ без многу возбуда и без претходно да каже дека такво лансирање е очекувано. Истражувачките фирми тврдат дека уредот работи на 7-нанометарски процесор развиен од компанијата и поддржува 5G поврзување. Ова може да биде чекор напред за напорите на Кина да изгради сопствен екосистем за производство на чипови.

Најновиот нов модел на „Huawei“ имаше 4G конекција и се продава за околу 2.400 јуани (329 долари) дома, додека „Mate 60 Pro“ моментално е достапен за околу 6.999 јуани.

Се очекува компанијата да открие повеќе детали за „Mate 60 Pro“ за време на настанот за лансирање на уредот веќе следната недела.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП