23 април, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАСТРАШНА ЗАКАНА ОД ВСЕЛЕНАТА! Научниците го открија точниот датум на можниот удар,...

СТРАШНА ЗАКАНА ОД ВСЕЛЕНАТА! Научниците го открија точниот датум на можниот удар, НАСА напорно работи на решението

Научниците го открија точниот ден кога астероид би можел да удри во Земјата, предизвикувајќи судир со сила на 22 атомски бомби.

Научниците го открија точниот датум кога астероид би можел да удри во површината на Земјата со сила на 22 атомски бомби, а научниците од НАСА сега работат на пренасочување на патеката.

Вселенска карпа, наречена Бени, поминува покрај нашата планета на секои шест години, но научниците мислат дека би можеле да дојде до судир со астероидод на 24 септември 2182 година.

Додека потенцијалниот датум на судниот ден е далеку, НАСА веќе напорно работи на пренасочување на астероидот и е во „последната фаза“ на мисијата.

Пред седум години, агенцијата испрати вселенско летало до астероидот за да собере примероци, надевајќи се дека информациите што ги собрале ќе им помогнат да спречат потенцијален катастрофален судир.

Примероците од Бени конечно треба да пристигнат на Земјата оваа недела, пристигнувајќи во пустината Јута во недела (24 септември) – точно 159 години пред можниот удар.

Рич Бурнс, проект менаџер за OSIRIS-REx во Центарот за вселенски летови Годард на НАСА во Гринбелт, Мериленд, изјави за The Sunday Telegraph: „Сега сме во последната фаза од ова седумгодишно патување и се чувствуваме како последните неколку милји од маратон, со мешавина на емоции како гордост и радост кои коегзистираат со решителен фокус да се заврши трката добро“.

Иако потенцијалниот удар може да звучи алармантно, шансите за разорен удар се само еден на 2.700.

Астероидот е широк околу една третина од милја, додека астероидот што го предизвика изумирањето на диносаурусите беше широк околу шест милји – околу 20 пати поголема од ширината на „Бени“.

Тоа значи дека карпата што доаѓа не е доволно голема за да предизвика настан на истребување ширум светот – но НАСА смета дека ако се урне на Земјата, ќе создаде кратер од околу шест милји и ќе направи хаос во должина од околу 600 милји во сите правци.

Примероците кои моментално се на пат кон Земјата треба да им помогнат на истражувачите да го расфетлат случајот со загрижувачкиот астероид, при што фрагментите ќе бидат испукани кон Земјата од вселенското летало OSIRIS-REx во капсула со големина на фрижидер.

Леталото носи околу 250 гр карпест материјал собран од површината на „Бени“ во 2020 година.

Капсулата треба да влезе во атмосферата на Земјата на 24 септември, вртејќи се кон површината на планетата со речиси 28.000 милји на час.

Исто така, се очекува да достигне температура двојно повисока од лавата.

Пред ударот, сепак, ќе бидат распоредени падобрани за да го забават леталото до само 11 милји на час, што ќе ѝ овозможи на капсулата безбедно да слета на полигонот за тестирање и обука на Министерството за одбрана во Јута, пишува Дејли Стар.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП