14 јули, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОСуперкомпјутерот ја прогнозираше сезоната во Премиерлигата

Суперкомпјутерот ја прогнозираше сезоната во Премиерлигата

Суперкомпјутерот уште еднаш доби задача да ја прогнозира оваа сезона во англиската Премиерлига и ако се суди според резултатите, нема да има многу изненадувања.

Манчестер Сити треба повторно да биде на врвот во Премиер лигата, а Ливерпул, Арсенал и Тотенхем имаат најголеми процентуални шанси да играат во Лигата на шампионите, односно да завршат меѓу првите четири екипи.

Вештачката интелигенција тврди дека актуелниот шампион Манчестер Сити има неверојатни 99,93 проценти шанси повторно да се најде во Лигата на шампионите, а како „извесни“ се означени Ливерпул (91,11%) и Арсенал (82,43%).

Сигурно е интересно што на тимот на Челси не му се даваат речиси никакви шанси за пласман во Лигата на шампионите. „Сините“ имаат само малку над два отсто шанси да завршат во елитното натпреварување.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП