недела, 1 октомври 2023
ПочетнаАВТОБИЗBMW го откри својот најприфатлив електричен кросовер (ФОТО/ВИДЕО)

BMW го откри својот најприфатлив електричен кросовер (ФОТО/ВИДЕО)

Линијата на компактниот електричен кросовер „BMW iX1“ е надополнета со новата основна верзија наречена „eDrive 20“. Новиот производ може да помине до 475 километри со едно полнење. Ова е објавено на веб-страницата на брендот.

Новиот „BMW iX1 eDrive 20“ е подостапен од сите други верзии на електричниот кросовер. Сепак, тој останува доста практичен и технолошки. Во пракса, ова е најевтиниот баварски кросовер кој целосно се напојува со електрична енергија.

Напред, има тесни фарови и масивна лажна решетка на ладилникот и севкупен малку изменет дизајн. Електричниот кросовер има батерија со капацитет од 64,7 kWh, која поддржува брзо полнење до 130 kW. Можете да наполните од 10% до 80% за само 29 минути.

Благодарение на подобрената аеродинамика и зголемената батерија, досегот на електричниот кросовер воопшто не е мал – 475 km. Обезбедена е и контрола на температурата на приклучокот за полнење.

Внатрешноста има 10,7-инчен инфозабавен дисплеј и 10,25-инчен инструмент табла. Основната конфигурација вклучува систем за навигација „BMW Maps“, 2-зонска контрола на климата, системи за помош на возачот и камера за заден поглед.

„BMW iX1 eDrive 20“ е опремен со електричен мотор со моќност од 204 ks и 247 Nm вртежен момент. Забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 8,6 секунди. Максималната брзина е ограничена на 170 km/h.

Новиот „BMW iX1 eDrive20“ ќе биде достапен во дилерите од почетокот на производството, кое ќе започне во ноември 2023-та. Почетната цена на електричниот кросовер ќе биде 47.900 евра.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП