20 јули, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈА„Huawei Mate 60 Pro“ има двојно повеќе кинески чипови од претходната генерација

„Huawei Mate 60 Pro“ има двојно повеќе кинески чипови од претходната генерација

Премиерата на „Huawei Mate 60 Pro“ не беше вистинска помпезна премиера. Телефонот беше претставен без многу помпа и најави, но се останато околу него се претвори во голем трн во окото на Америка.

„Huawei Mate 60 Pro“ чини помалку од 1.000 долари во Кина, а аналитичарите велат дека се очекува да бидат продадени 15 милиони единици. Веднаш по премиерата, „Huawei Mate 60 Pro“ ја отвори сезоната со рекордни продажни бројки, особено затоа што пристигна со новиот чипсет „Kirin 9000S“ направен од локалниот „SMIC“.

Не долго по премиерата, „TechInsights“ го отвори телефонот и објави дека „Huawei Mate 60 Pro“ има две третини од своите чипови кои се произведени во Кина. Пред ова, бројот на кинески чипови во претходните модели беше само една третина.

Токму „TechInsight“ објави дека „SMIC“ стои зад чипот Kirin 9000S, што предизвика сериозни реакции кај претставниците на американското Министерство за трговија кои сакаат построги санкции, бидејќи тврдат дека „SMIC“ ги прекршил. Министерството за трговија изрази желба да се утврди потеклото и структурата на чипот, со цел точно да се утврди кој и кога ги прекршил санкциите кои важат веќе неколку години.

Информациите за модерните чипови кои доаѓаат од Кина започнаа негативен тренд на пад на вредноста на акциите на американските компании, што особено ги погоди „Apple“ и „Qualcomm“.

Сегашната ситуација е дека САД сакаа да ја остават Кина на производствениот процес од 14 nm, но очигледно не успеаја, иако и со процесот на производство од 7 nm, тие сѐ уште две генерации зад САД и остатокот од светот.

Како што пренесува „Reuters“, еден проблем што моментално го има „SMIC“ е „приносот“ на чиповите, односно ефикасноста на процесот на производство, за која веќе неколку пати зборувавме, а која сега едвај надминува 50%. Ова е значително помалку од индустриската норма од 90%, така што прашањето е дали „SMIC“ може да ги задоволи потребите за чипови на „Huawei“ со сегашниот капацитет.

Во меѓувреме, кинеската влада најави фонд од над 40 милијарди долари, кој има за цел да ги стимулира производителите на полупроводнички алатки, со цел дополнително да обезбеди независност од технологиите кои моментално се контролирани пред сѐ од Холандија и Јапонија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП