четврток, 30 ноември 2023
ПочетнаИНТЕРЕСНООткриено што имало во апчињата кои Ѓоковиќ ги испи во финалето против...

Откриено што имало во апчињата кои Ѓоковиќ ги испи во финалето против Алкараз

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во еден момент се чинеше дека ќе се откаже и дека се консултирал со лекарскиот тим, но во преносот можевме да видиме како одмавнува со главата, што очигледно потврди дека не сака да се откаже. Потоа на следната пауза докторот му дал апчиња кои ги голтнал, а се чини дека имаат врска со болките низ кои поминува српскиот тенисер. Сепак, како што ги земаше, успеа да направи брејк во вториот сет и да го израмни резултатот, со што натпреварот повторно беше многу неизвесен.

Го победи Карлос Алкараз по пресврт во финалето на Синсинати со резултат 2:1, по сетови 5:7, 7:6 (7), 7:6 (4).

Ова без сомнение беше финале на годината, секако заедно со она што овие двајца тенисери го играа во Лондон, поточно на Вимблдон. Покрај нереалната ментална сила што уште еднаш ја покажа Новак Ѓоковиќ, секого го привлече вниманието и на еден детал кога побара специјални таблети од својот тим. Откако ги зеде, следеше опоравување, а со тоа и подобра игра и титула!

Во првиот сет, при водство од 5:4, Новак му се развика на својот тим, барајќи суплементи. Новак е во години кога енергијата се губи многу побрзо отколку пред седум-осум години кога беше во најдобра можна форма и почесто користи креатин во паузите меѓу натпреварите. Токму тоа му недостигаше покрај клупата на една од паузите, што го исфрли од синхронизација, па им викаше на тренерите што побрзо да му го набават овој додаток.

Се држевме за глава, понекогаш дури и се крстевме со поените кои ги освојуваше, но на крајот по силните лекови, таблети, пијалоци и мраз околу вратот, успеа да најде сила и да го собори младиот Алкараз.

Што е креатин?

Креатинот е супстанца која природно ја произведува нашето тело како извор на енергија за мускулите и се синтетизира во црниот дроб, но и во панкреасот и бубрезите. Креатинот се формира во телото од аминокиселините аргинин, метионин и глицин и произведува хемиска енергија – АТП (аденозин трифосфат).

Телото на просечен човек произведува до 2 грама креатин дневно. Затоа, она што ни е најважно, креатинот го промовира обновувањето на АТП кој се користи при работа на мускулите, што би значело дека со негово надополнување постигнувате продолжена работа, т.е. поголема сила и подобра издржливост.

Креатинот се внесува и преку храната и најмногу го има во црвеното месо и рибата. 98% од внесениот креатин се депонира во мускулите, додека останатиот дел се депонира во мозокот, срцето и другите органи, а вишокот креатин се излачува преку бубрезите во форма на креатинин.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП