22 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОБорко Ристовски нов извршен директор на РК Вардар 1961, Стојанче Стоилов во...

Борко Ристовски нов извршен директор на РК Вардар 1961, Стојанче Стоилов во тренерскиот тим

Најтрофејниот македонски ракометен колектив Вардар 1961 ги објави плановите и промените за новата сезона. Легендите Борко Ристовски и Стојанче Стоилов ставаат крај на активната кариера и ќе бидат дел од структурите во клубот.

Борко Ристовски ќе биде новиот извршен директор на клубот.

„Борко е наша легенда во ракометот, неговата кариера завршува и тој се гледа во раководни структури и ќе биде нов извршен директор“, истакна Михајло Михајловски на денешната прес-конференција.

Стојанче Стоилов исто така става крај на својата играчка кариера и ќе биде помошник тренер на Владо Недановски.

„Стојанче Стоилов се откажува на некој начин од својата играчка кариера ќе биде помошник на Недановски, а ќе биде координатор во младинските екипи“, рече Михајловски.

Борко Ристовски истакна дека целта на новото раководство ќе биде да го стабилизира клубот и да го врати на шампионските патеки.

„Би сакал да искажам благодарност до Михајло Михајловски за дадената доверба и за сето она што го има направено за клубот. Вардар е најдобриот македонски клуб, што носи тежина и одговорност. Чест ми е што ќе бидам дел од тимот кој ќе се обиде да го врати Вардар онаму каде што припаѓа. Стабилизација на клубот е главна цел, како на финансиски, така и на играчки кадар. До овој период имаме потпишано шест играчи, оставаме простор доколку се појави интерес играч на пазарот“, изјави на прес-конференцијата Борко Ристовски.

Стојанче Стоилов отсега своето огромно искуство ќе го пренесува како тренер во првиот тим, но и како координатор на младинската школа.

„Сакаме да го вратиме Вардар таму каде што му е местото, да освои титула во домашното првенство и да игра во Лигата на шампиони. Мора да посветиме внимание на младите, да го издигнеме Вардар од почеток. Клубот е срцето на градот и на Македонија“, изјави Стојанче Стоилов.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП