23 февруари, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОИНФОГРАФИК Колку заработува УЕФА од преносот на Лигата на шампионите?

ИНФОГРАФИК Колку заработува УЕФА од преносот на Лигата на шампионите?

Кога вчера вечерта во Истанбул се одигра финалето од Лигата на шампионите помеѓу Манчестер Сити и Интер, фудбалските фанови ширум светот внимателно го следеа.

На крајот на краиштата, тоа е најголемото клупско првенство во светот, каде што навивачите можат да гледаат ѕвездени тимови како се натпреваруваат за европска слава и место за паметење во историјата на играта, пишува „Statista“.

За УЕФА, владејачкото фудбалско тело во Европа, глобалната привлечност на шампионатот одлично се исплати. Во текот на изминатите две децении, медиумските и комерцијалните права за Лигата на шампионите се зголемија за повеќе од петкратно. Во сезоната 2021/22, УЕФА генерира 3,1 милијарда евра од правата во Лигата на шампионите, за разлика од 569 милиони евра во сезоната 2003/04.

Погледот на помалите клупски натпреварувања на УЕФА, на пример Лига Европа и Конференциската лига, покажува колку е далеку напред Лигата на шампионите во однос на нејзиниот статус и комерцијална привлечност. Минатата сезона, приходите на УЕФА од правата за медиуми и реклами за Лига Европа и Конференциската лига изнесуваа 468 милиони евра, што е само 15% од приходите од Лигата на шампионите.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП