понеделник, 29 мај 2023
ПочетнаНЕДЕЛЕН ХОРОСКОППарите ќе се лепат за нив: 4 хороскопски знаци кои ги чека...

Парите ќе се лепат за нив: 4 хороскопски знаци кои ги чека неверојатна среќа од мај 2023 до мај 2024 година

Среќата е индивидуална работа, но факт е дека меѓу хороскопските знаци имало и такви кои се мачеле со години. Едноставно, се чинеше дека ништо не им оди. Дури и нештата кои беа „безбедни“ одеднаш ќе „пропаднат“. Меѓутоа, сега ситуацијата конечно се менува.

Пред нас е најпозитивниот астролошки транзит во 2023 година, кој ќе му помогне на секој хороскопски знак да напредува во наредната година, а особено четворицата кои со години се мачат, чекаат да им се остварат соништата.

На 16 мај Јупитер влезе во делот од небото со кој владее Бик, каде што ќе остане до 25 мај 2024 година. Оваа космичка комбинација последен пат се случи во 2011 и 2012 година, време кога сите знаци доживеаја среќа и изобилство – колективно и лично.

Јупитер во астрологијата

Како и истоименото римско божество, Јупитер е еквивалент на грчкиот бог Зевс. Првично познат како „богот на небото и громот“, Јупитер на крајот стана „крал на сите богови“, кој го имаше последниот збор секогаш кога немаше консензус меѓу другите.

Во астрологијата, Јупитер е „космички проширувач“ и планета на „заштита, изобилство и високо образование“. Како антитеза на Сатурн, кој се намалува и дава тешки лекции, влијанието на Јупитер е забавно бидејќи неговата задача е да го зголемува сето она што го допира. И додека планетата е поврзана со оптимизмот и вродената радост на животот, сериозната страна на Јупитер лежи во потрагата по подлабоко значење.

Јупитер е планетата кон која треба да се свртите кога поминувате низ недостаток на вера бидејќи ве инспирира да верувате во иднината и во сите нејзини можности. На колективно ниво, Јупитер ја претставува филозофијата, духовноста, мудроста, патувањето низ светот и знаењето. На лично ниво (во рамките на вашата родна карта), Јупитер ги претставува вашите погледи за светот, духовните склоности и способноста да привлекувате среќа и богатство, пишува Story.hr.

Бик во Јупитер и најсреќните знаци

Од сите хороскопски знаци, Бикот најмногу се поврзува со пари, финансии и материјални работи. Јупитер, кој е во овој знак, би можел да се претвори во финансиски пазар кој доживува позитивни промени во наредната година.

Особено во пролетта 2024 година, средбата на Јупитер со планетата Уран, која исто така е во Бик, на секои дванаесет години, може да се претвори во зголемување на платите, пазар на недвижности за купувачите и големи добивки. Во превод – ќе се најдете на вистинското место во вистинско време, а четирите знаци кои ќе имаат посебна среќа до 25 мај 2024 година се: Бик, Лав, Шкорпија и Водолија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП