четврток, 30 ноември 2023
ПочетнаИНТЕРЕСНОРФМ ќе додели премија од 2,5 милиони денари на ракометарките за пласман...

РФМ ќе додели премија од 2,5 милиони денари на ракометарките за пласман на Светското првенство

Ракометната федерација на Македонија одреди премија во износ од 2,5 милиони денари (околу 40.000 евра) за женската ракометна репрезентација во пресрет на баражот со Украина за пласман на Светското првенство во 2023 година. Избраничките на селекторот Љубомир Савевски во нареднуте десетина ги очекува бараж – двомечот против Украина, а првиот дуел е во Скопје на 8. април.

Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, предложи, а Управниот одбор ја изгласа одлуката за премијата.

Мукаетов на денешниот состанок на УО на ФФМ го искажа своето задоволство од организацијата на ЕП 2023 во Македонија, Црна Гора и Словенија, и најави дека федерацијата ќе продолжи да создава одлични услови за работа за националните селекции.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП