22 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОКатарските инвеститори ја зголемиле понудата за купување на Манчестер Јунајтед

Катарските инвеститори ја зголемиле понудата за купување на Манчестер Јунајтед

Инвеститорите од Катар станаа фаворити во борбата за купување на англискиот фудбалски клуб Манчестер Јунајтед во однос на британскиот милијардер Џим Ретклиф, значително зголемувајќи ја понудената сума, чија големина во оваа фаза не е обелоденета, објави британски „Тајмс“.

Според изданието, понудата била дадена од советниците на претседателот на Исламската банка на Катар, шеикот Јасим бин Хамад ал-Тани Шахџад Шахбаз и Фади Бахос за време на десетчасовните разговори со раководството на Манчестер Јунајтед.

Во ноември минатата година, раководството на Манчестер Јунајтед почна да истражува стратешки алтернативи за клубот, вклучително и негова продажба.

Семејството Глејзер, кое е сопственик на клубот, ја проценува вредноста на договорот на околу 6 милијарди фунти. Ретклиф има намера да купи 69 отсто од акциите, додека шеикот Јасим инсистира да има стопроцентна сопственост над клубот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП