14 јули, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАПротекоа фотографии од „Motorola Edge 40 Pro“

Протекоа фотографии од „Motorola Edge 40 Pro“

Телефонот кој допрва треба да ја има својата глобална премиера, „Motorola Edge 40 Pro“, неодамна се појави во резултатите на „Geekbench“ со својот чипсет Snapdragon 8 Gen 2, за денес да добие неофицијални фотографии како ќе изгледа.

Изворот на сликите е познатиот инсајдер Еван Блас, а новиот телефон навистина изгледа идентично со споменатиот „X40 Pro“ модел. „GSMArena“ вели дека „Motorola“ користи различни ознаки за различни пазари, така што овој модел би можел да се појави во САД под ознаката „Moto Edge+“ (2023), а во Европа како „Moto Edge 40 Pro“.

Едно од видеата што се појавија споменува стапка на освежување на екранот од 165 Hz, што е навистина една од главните предности на новиот модел „X40“. Екранот треба да има дијагонала од 6,7 инчи, со 10-битен OLED панел со резолуција од 2400×1080 пиксели (20:9) со заоблени страни.

Телефонот треба да се напојува со „Snapdragon 8 Gen 2“ со до 12 GB RAM, а батеријата треба да биде 4.600 mAh со 125W брзо жичено и 15W безжично полнење, со напомена дека минатогодишните „X30“ и „Edge 30 Pro“ се разликуваат во батериите со капацитет.

„Motorola X40“ (а можеби и „Moto Edge 40 Pro“) има главна камера од 50 MP (сензор 1/1,55 инчи, со OIS), ултра-широка камера од 50 MP (117 °) и камера со зум од 12 MP, додека предната страна има селфи камера од 60 MP.

На фотографиите јасно ја нагласуваат водоотпорноста (IP68) на новиот телефон, како и фактот дека има „Dolby Atmos„ стерео звучници. Цената на моделот „X40“ во Кина е околу 620 долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП