22 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОИлон Маск сака да го преземе Манчестер Јунајтед

Илон Маск сака да го преземе Манчестер Јунајтед

Еден од најбогатите луѓе во светот сака да стане мнозински сопственик на Манчестер Јунајтед, пренесуваат англиските медиуми.

Маск, кој меѓу другото ги поседува Twitter, Tesla, SpaceX и други, е подготвен да го купи клубот од Олд Трафорд.

Како што пренесува англискиот весник Мирор, семејството Глејзер го продава познатиот англиски клуб, а Маск, чие богатство е 190 милијарди долари (Форбс), е исклучително заинтересиран да инвестира во спортот, а Јунајтед се чини дека е атрактивна опција за него.

Меѓу другите кандидати се англискиот бизнисмен Џим Ретклиф и Катар Спорт Инвестментс, конзорциум кој, меѓу другите, има мнозинска сопственост на Пари Сен Жермен. Купувањето на Јунајтед би било дел од нивната планирана глобална фудбалска експанзија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП