16 април, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕТага или депресија: Кога е време да побарате стручна помош?

Тага или депресија: Кога е време да побарате стручна помош?

Тагата е само чувство како и секоја друга емоција. Но, клиничката депресија е состојба која треба да се лекува. Бројни психолози и психијатри нагласуваат дека постои тенка линија помеѓу овие две состојби и дека често се случува човек да не успее да ја разликува тагата од депресијата, поточно тешката депресија.

„Во последно време не се чувствувам добро“, „Не сум расположен“ – ова се некои вообичаени изјави што ги слушаме од луѓе кои не се чувствуваат добро психички. Не е редок случај овие луѓе да се чувствуваат обземени од бројни емоции и мисли кои ги влечат сè подлабоко и подлабоко. А најлошото сценарио е кога тагата ќе прерасне во депресија која се заканува целосно да не поремети! За да не паднете во замката на овие две чувства и состојби, треба да ја знаете основната разлика помеѓу тагата и депресијата.

Како се чувствува тагата?

Да се ​​биде нерасположен или да се чувствуваш тажен е нормално. Како што сме среќни, лути и возбудени, може да бидеме и тажни поради многу фактори и ситуации во нашиот живот. Имавте лош ден на работа? Се скаравте со партнерот? Во ред е да се биде тажен поради вакви ситуации.

Таа тага можете да ја надминете со плачење или разговор со некого. По неколку часа или денови, ова чувство ќе помине.

Меѓутоа, проблемот доаѓа кога тагата трае две недели, кога станува повеќе од само фаза. Станува дел од вашиот живот. Тогаш се предлага стручна помош. Зошто? Затоа што сте на работ на депресија!

Што е депресија?

Депресијата генерално се гледа како голем проблем, што е до одреден степен. Колку и да звучи безопасен овој проблем за некои, а за други сериозен, депресијата е ментално растројство исто како и секоја друга физичка болест. Нема специфична возраст, професија или тип – депресијата може да му се случи на секого, секаде и во секое време. Симптомите кои најчесто ги доживуваат луѓето кои се борат со депресија се чувство на безвредност, чувство на тага, чувство на демотивација и неможност да се вклучат во каква било работа или активност поради недостаток на интерес.

Најголемата грижа во оваа ситуација е што личноста која страда од депресија чувствува дека неговиот живот не вреди да се живее.

Како да препознаете депресија?

*Секој ден доживувате тага. Чувствувате дека воопшто нема надеж за живот.
*Немате интерес да ги правите активностите што некогаш сте ги сакале, многу сте се здебелиле или олслабеле.
*Имате нарушен распоред за спиење или имате несоница.
*Постојано се чувствувате уморни.
*Се чувствувате виновни и премногу размислувате за сè.
*Не можете да се концентрирате на ништо.

Доколку ги имате горенаведените симптоми, време е да побарате стручна помош и да им верувате на луѓето, односно на експертите кои ќе ви помогнат да излезете од овој маѓепсан круг.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП